Başlangıç / Kültür-Sanat / 2.Amed Kitap Fuarı başladı

2.Amed Kitap Fuarı başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı’nın bu yıl ikincisini düzenlediği Amed Kitap Fuarı, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda açıldı. Fuar açılışında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, TÜYAP’ın çeşitli gerekçelerle kentte fuar düzenlemediğini belirterek: “Geçen yıl ki deneyimimizde gördük ki aslında biz bu işi daha iyi yapabiliriz” dedi.

 

Kitap fuarının açılışına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, ilçe belediyeleri eşbaşkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, yayınevi sahipleri ve yazarlar katıldı. Açılışta Fuar Koordinasyonu adına konuşan Mehmet Çakmak, 4 aydır sürdürülen çalışma sonucunda aralarında Kürt yayınevlerinin tamamının bulunduğu 72 yayınevinin katıldığı bir fuarı gerçekleştirdikleri için heyecanlı olduklarını söyledi. Fuarın temasını “özgürlük” olarak belirlediklerini söyleyen Çakmak, “Özgürlüğe her alanda ihtiyaç var. Kürt ve Türk toplumu üzerinde baskılar devam ediyor. Bugün artık birçok yazar tutuklanıp kitapları yasaklanıyor, gazeteciler, akademisyenler tutuklanıyor. Bu nedenle özgürlük diyoruz” diye konuştu.

 

2 Amed Kitap Fuarı, 17-22 Mayıs tarihleri arasında her gün saat 10.00 ile 20.00 arasında kitapseverlere açık olacak.

 

 

jiyan.us

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir