Başlangıç / Kurdistan / ABD ile İran’dan Kürtler’in kırmızı çizgisine onay!

ABD ile İran’dan Kürtler’in kırmızı çizgisine onay!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile İran’ın, Irak’ta hükümet ile parlamento başkanının değişmemesi konusunda anlaştığı öğrenildi.

 

Kürdistan Bölgesi’nden üst düzey bir yetkili, Başkan Mesud Barzani’nin ABD’ye, “Nuri Maliki’nin başbakanlığa dönmemesi bizim için kırmızı çizgidir. Haydar Abadi ile Selim Cuburi’den vazgeçmeyeceğiz.” dediğini belirtti.

 

İsminin açıklanmasını istemeyen Kürt yetkili, ABD ile İran’ın, Irak Parlamentosu Başkanı Cuburi ile Başbakan Abadi’nin koltuklarında kalması konusunda anlaştığını ifade etti.

 

ABD’nin eski Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad, geçtiğimiz günlerde Şark el Avsat gazetesine verdiği demeçte, ABD ile İran’ın, içine düştüğü siyasi krizden kurtulması için Irak’a yardımcı olabileceğini ifade etmişti.

 

Irak Parlamentosu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Grup Başkanı Ala Talabani, Selim Cuburi’nin koltuğunda kalacağını ifade ederek :“İran, Cuburi’yı ılımlı biri olarak biliyor. Bu nedenle değiştirilmeyecek” ifadelerini kullandı.

 

Barzani’den yardım istedi

Edinilen bilgilere göre Haydar Abadi, mevcut durumun devamı için Başkan Barzani’den yardım istedi.

 

Barzani de Kürtler’in değişikliklere karşı çıkacağını söylediği öğrenildi.

 

Maliki’nin çabaları

Başka bir bilgiye göre, Nuri Maliki’nin, parlamento başkanlığının değiştirilmesi için Bedir Bloku lideri Hadi Amiri’yi ikna çabası, Tahran’ın devreye girmesiyle sonuçsuz kaldı.

 

Bedir Bloku’nun parlamentoda 30 üyesi bulunuyor.

 

Çoğu Maliki ile Mukteda es – Sadr’a yakın 130 parlamenter, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Parlamento Başkanı’nın değişmesini istiyor.

 

72 saat süre

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, önceki gün, Irak’taki tüm bakanların istifa etmesini ve 72 saat içinde teknokratlar hükümetinin kurulması çağrısında bulunmuştu.

 

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grup Başkanı Hasro Goran, Kürt bakanların değiştirilmesi durumunda hükümetten çekilecekleri uyarısında bulundu.

 

Hasro Goran, Haydar Abadi’nin Kürt bakanların değişmeyeceği konusunda Başbakan Neçirvan Barzani’ye söz verdiğini söyledi.

 

rudaw

 

 

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir