Başlangıç / Dünya / AB’den Türkiye’ye 3 milyar euro

AB’den Türkiye’ye 3 milyar euro

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Baş Sözcüsü Margaritis Schinas, Türkiye’deki sığınmacılar için 3 milyar Euro’luk fonu harekete geçirdiğini söyledi.

 

Margaritis Schinas, günlük basın toplantısında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriyeli sığınmacılarla ilgili AB’nin sözünü tutmadığına dair açıklamasına cevap verdi.

 

AB’nin Türkiye’deki sığınmacılar için 3 milyar Euro’luk fonu harekete geçirdiğini ifade eden Margaritis Schinas:“Bunun yaklaşık 740 milyon Euro’su, halihazırda tahsis edildi” dedi.

 

AB Komisyonu’nun 1.4 milyar Euro’yu daha tahsis etmek üzere olduğunu dile getiren Schinas, ay sonuna kadar toplam miktarın 2 milyar Euro’yu geçeceğini belirtti.

 

Erdoğan, dün Alman ARD kanalına yaptığı açıklamada, AB’nin Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği 3 milyar Euro’dan sembolik bir rakamı gönderildiğini ifade etmişti.

 

29 Kasım 2015’te yapılan Türkiye-AB Zirvesi’nde, Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar Euro’luk yardım yapılmasına karar verilmişti. Bir sonraki zirvede ise bu fonun kullanılmasının hızlandırılması ve 3 milyar Euro’luk ek fon kararı alınmıştı.

 

rudaw

İlginizi Çekebilir

Hurşit Külter’den açıklama

Hurşit Külter, halkın yoğun tepkisinden dolayı kendisinin gözaltında infaz edilmediğini söyledi 27 Mayıs 2016’dan bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir