Başlangıç / Dünya / Af Örgütü ‘Diyadin Çocukları’ için adalet istedi

Af Örgütü ‘Diyadin Çocukları’ için adalet istedi

Uluslararası Af Örgütü, 12 Ağustos 2015’te Ağrı’nın Diyadin ilçesinde çalıştıkları fırında polis tarafından öldürülen Orhan Arslan (16) ile Muhammed Aydemir’in (19) öldürülmesiyle ilgili dünya çapında başlattıkları adalet kampanyasına destek verilmesini istedi.

Örgüt, 10 Haziran’da ‘Diyadin Çocukları İçin Adalet’ isimli kampanya kapsamında soruşturmada yaşanan usulsüzlüklere dikkat çekerek başta adalet olmak üzere bir dizi somut taleple kamuoyunu imza vermeye çağırmıştı.

Örgüt, taleplerinin gerçekleşmesi için kamuoyuna imza verme çağrısında bulunmuştu.

Orhan Arslan ve Muhammed Aydemir’in ölümünün birinci yılında açıklama yapan Af Örgütü, olay ile ilgili gerçekleri ortaya çıkarmada somut adımların atılmadığını belirterek: “Delillerin toplanması ile ilgili usulsüzlükler, tanıklara yönelik kötü muamele ve gerçekleri ortaya çıkarmada somut adımların atılmaması soruşturmanın sorunlu bir şekilde ilerlediğine işaret ediyor” ifadelerine yer verdi.

Muhammed ve Orhan’ın öldürülmeleriyle ilgili tüm gerçeklerin açığa çıkarılması için her türlü adımın atılması gerektiğini ifade eden Af Örgütü: “Cezai soruşturmanın derhal, bağımsız ve tarafsız bir şekilde gerçekleştirilmesi, tüm sorumluların adalet önüne çıkarılması ve cezasızlık yaşanmamasını talep ediyoruz” dedi.

Örgüt, “diyadincocuklari.org” adresinde öldürülen çocukların aileleri ve tanıklarla yapılan röportaj ve videolara da yer veriyor.(imc)

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir