Başlangıç / Dünya / Arap basınında Suriyeli Kürdlerin geleceği yorumları

Arap basınında Suriyeli Kürdlerin geleceği yorumları

Orta Doğu’da yayımlanan Arapça gazetelerde, Türkiye’nin Cerablus harekatı ardından Suriye’nin kuzeyindeki Kürdlerin geleceğine dair tartışmalar yapılıyor.

Bazı yazarlar Kürd ulusal projesinin ‘yadsınamaz bir gerçeklik’ haline geldiğini belirtirken bazıları ise ‘Kürd devleti hayalinin git gide uzaklaştığını’ yazıyor.

 

‘ABD Suriye’de Kürd devleti peşinde’

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayın yapan yönetim yanlısı Al-Khaleej yazarı Hafez Al-Barghouti Kürdlerle ilgili gelişmelerin Türkiye ve Suriye’yi bir araya getirdiği görüşünü savunuyor:

“Türkiye’deki ve Suriye’nin kuzey doğusundaki Kürd sorunu, Kürdlerin Suriye’nin Haseke kentinde kazanıyor ve Batı’nın, özellikle de ABD’nin sınırsız desteğini tadını çıkarıyor olmalarına rağmen, Türkiye ve Suriye rejimlerini birleştirmiş gibi görünüyor.”

Al-Barghouti: ‘ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda bir Kürd  devleti kurmak istediğini ve bunun Kuzey Irak’a genişleyebileceğini, bunun da Türkiye’yi kaygılandırdığını’ belirtiyor.

 

‘En mantıklı çözüm federalizm’

Lübnan gazetesi Al-Nahar’ın yazarı Rajeh Khouri ise “Suriye krizine en mantıklı çözüm federalizm” diye yazıyor.

Khouri: ‘Moskova’nın Haseke’deki ateşkes için aracılık yaptığını, bunun da Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin özerkliğinin tanınması demek olduğunu’ belirtiyor.

Mısır’da yayın yapan Al Masri Al-Youm’dan Abbas Al-Tarabily de ‘Kuzey Irak’ta de facto bir Kürd devletinin olması nedeniyle Kürd halkının ulusal projesinin bir gerçeğe dönmeye başladığını’ yazıyor.

YPJ

 

Al-Tarabily: “Kürdlerin hayali Suriye’de devam ediyor” yorumunu yapıyor.

 

‘Kürdler taleplerinde ılımlı olmalı’

Ürdün’de kraliyet yanlısı gazetelerden Al-Dustur’dan Arib Al-Rntawi “Suriyeli Kürdler taleplerinden ılımlı olmalı” görüşünü savunuyor.

Al-Rintavi şunları yazıyor:

“Kürd liderliği hesaplamalarını, beklentilerini, ittifaklarını ve önceliklerini yeniden düşünmeli. Suriyeli Kürdler hala çok önemli kartlara sahipler. Washington Suriye’deki en önemli müttefikini yüzüstü bırakmayacaktır. Ancak bu müttefik, taleplerinden ılımlı olmalıdır.”

Al-Rintavi: ‘Suriyeli Kürdlerin ihmal ve ötekileştirmenin kurbanı olduğunu belirtiyor’ ve “Sorunları askeri değil, üzerinde uzlaşma sağlanarak siyasi bir projeyle çözüme kavuşabilir” diye yazıyor.

 

‘Kürd devleti hayali ortadan kayboluyor’

Katar’daki yönetim yanlısı Al-Vatan’dan Mazin Hammad da benzer görüşleri savunuyor: “Bir Kürd devleti hayali ortadan kayboluyor.”

Hammad, “Washington, Moskova, Ankara, Tahran ve Şam’ın aralarında bulunduğu önemli oyuncular Kürd kabarmasını kontrol altına almak için anlaştılar gibi görünüyor.”

 

Kuveyt’te yönetim yanlısı Al-Siyasah gazetesinin yazarı Ghasan Al-Moufleh, “Türkiye’nin Suriye’deki müdahalesi Türk ordusu ve PKK arasındaki bir iç çatışma gibi duruyor” diyor.

Cerablus

 

‘ABD Türk-Kürt çatışmasını kullanıyor’

Suriye’de devletin sahibi olduğu Al-Thawrah’tan Hüseyin Sakr ise: “ABD, zarar verici şekilde Türk-Kürd çatışmasını, savaşları kışkırtmak ve kendi çıkarları için kullanıyor” yorumunu yapıyor.

Sakr şunları ekliyor:

“Türkiye umutlarını, Washington tanımıyla ‘ılımlı muhalefeti’ güçlendirmek için Cerablus saldırına bağladı.

“ABD ve müttefikleri güç dengesini kendi çıkarları için değiştirmeye çalışıyor. Ancak başarılı olamayacaklar çünkü oyun bitmek üzere. Suriye ordusunun terörizme karşı zaferi çok yakında gerçekleşecek.”

 

BBC

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir