Başlangıç / Gündem / Bağdat’tan Bağımsız Kürdistan’a yeşil ışık

Bağdat’tan Bağımsız Kürdistan’a yeşil ışık

Irak Savunma Bakanı Halid Ubeydi, Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık hakkına dair görüşlerini K24’e anlattı.

K24’e özel mülakat veren Savunma Bakanı Halid Ubeydi, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık hususunun, siyasi bir mesele olduğunu dile getirdi ve “Bu konu bizi, peşmerge kardeşlerimizle bir savaşa veya kıyıma götürecek bir mesele değildir. Bununa ilgili daha fazla siyasi adımın atılması lazım” dedi. Savunma Bakanı, peşmergenin Musul operasyonunda önemli bir rol oynayacağına da dikkati çekti.

Kürdistan Bölgesi’nin meselesidir dahil olmayız

Irak ile Kürdistan Bölgesi arasında peşmergeyle savaşı gerektirecek kadar büyük sorunların olmadığını kaydeden Savuma Bakanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer Kürd kardeşlerimiz ayrılmaya ve Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığına karar verirmişse bunun için öncelikle birkaç pratik adım daha atılmalı. Zamana da ihtiyaç var. Bana göre bu mesele, peşmerge kardeşlerimizle savaş çıkaracak kadar büyük bir mevzu değil. Umarım durum bu yönde gitmez. Bu bir siyasi meseledir ve Kürdistan Bölgesi’ne aittir. Biz güvenlik kurumları olarak kendimizi bu meselenin içinde bulmuyoruz ancak her daim Kürdistan Bölgesi ve peşmerge ile bir gerginlik yaşamamayı umuyoruz.

Peşmerge Musul operasyonunda olmalı

Peşmergenin Musul operasyonundaki önemini de vurgulayan Ubeydi: “Askeri kurumların kanaati ve kararı açıktır. Ben Savunma Bakanı olarak -Irak hükümeti de aynı tutumda- Musul’un kurtarılması operasyonunda Kürdistan Bölgesi ile üst düzey bir dayanışma içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Peşmerge güçlerinin bu operasyonda rolünün olması lazım.” ifadesini kulandı.

 

K24

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir