Başlangıç / Güncel / Barzani’den bağımsızlık referandumu için diplomatik hamle

Barzani’den bağımsızlık referandumu için diplomatik hamle

PDK Politbüro Danışmanı Arif Ruşdî, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin bir heyet oluşturduğunu belirterek, sözkonusu heyetin bağımsızlık referandumu için yurtdışında diplomatik temaslarda bulanacağını söyledi.

 

Basnews’e konuşan PDK Politbüro Danışmanı Arif Ruşdî ‘‘Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, ABD ziyareti öncesi, Kürd partilerinden bir heyetin oluşturulmasını ve bu heyetin bağımsızlık referandumu için dış ülkelerde diplomatik çalışma yürütmesini istemişti. Ancak bu heyet oluşturulamadı’’ dedi.

 

‘Omuz omuza vermeliyiz’

 

PDK Politbüro Danışmanı Arif Ruşdî, Kürd partilerin birbiriyle uğraşmak yerine, Kürdistan’ın bağımsızlıyla ilgili Bağdat ve Erbil’in bir anlaşmaya varması konusuna yoğunlaşması gerektiğini söyledi.

 

Kürd siyasi partilerinin böylesi bir süreçte siyasi-ulusal görevlerine sahip çıkarak omuz omuza vermeleri gerektiğini vurgulayan Arif Ruşdî, ‘‘Birbirimizle uğraşacağımıza bağımsızlık referandumunu nasıl gerçekleştireceğiz, bütçe ve petrol sorunu nasıl çözeriz, Bağdat-Erbil ilişkilerini nasıl düzenleriz konularıyla uğraşmalıyız’’dedi.

 

‘Önce referandum sonra bağımsızlık’

 

PDK Politbüro Danışmanı Arif Ruşdî, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin hükümet revizyonunu artık Kürdler açsından sürdürülemez bir düzeye geldiğini belirterek, ‘‘Kürdistan Bölgesi tek sesle kendi haklarına sahip çıkmalı, başta referanduma gitmeli ve ardından da bağımsızlığını ilan etmelidir’’ şeklinde konuştu.

 

Kürdlerin devlet olmasının tüm Irak bileşenleri için daha hayırlı olacağını belirten PDK Politbüro Danışmanı Arif Ruşdî ‘‘ Kürdistan’ın kurulması tüm taraflar için daha hayırlı olacaktır. Kürd devleti tüm din, mezhep ve etnik gruplar arasında kurulacak barışın temel taşı olacaktır’’ ifadelerini kullandı.

basnews

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir