Başlangıç / Gündem / Barzani’den PDK’nin 70’inci kuruluş yıldönümü mesajı: Tek çare bağımsızlık

Barzani’den PDK’nin 70’inci kuruluş yıldönümü mesajı: Tek çare bağımsızlık

Kürdistan Bölgesi Başkanı ve PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, PDK’nin 70’inci kuruluş yıldönümü vesilesiyle yayımladığı mesajda, Kürdistan’ın felaket ve yaşadığı sorunlardan kurtulabilmesi için bağımsızlık dışında başka bir yolunun kalmadığını söyledi.

 

‘PDK, Kürdistan’ın siyasi hayatında öncü bir parti olmuştur’

Kürdistan Bölgesi Başkanı ve PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, PDK’nin 70.yıldönümü vesilesiye bir mesaj yayımladı. Barzani, mesajında ‘PDK’nin, halkın iradesine bağlı ve bağımsızlığını kazanma idealine hazır olduğunu’ söyledi.

 

Barzani, mesajında: ‘’PDK’nin kuruluşu başta Kürdistan halkı, şehit aileri, Peşmerge, PDK kadroları, taraftar ve sempatizanlar için kutlu olsun’’ ifadelerine yer verdi.

 

Başkan Barzani, mesajında şunları kaydetti:

“PDK, 70 yıllık tarihinde aralıksız olarak yürüttüğü mücadelesinin önemli bir kesitinde Kürdistan halkının direnişinin inişli çıkışlı tarihinde önemli bir rol üstlenmiş, kazanım ve yenilgilerin, zorluk ve acıların en önemli kısmının sorumluluğunu üstlenmiştir. PDK, tüm dönemlerinde çoğulcu demokrasinin ilerletilmesi, temel hak ve özgürlüklerin elde edilmesinin garantiye alınması, kazanımların çoğaltılması ve kardeşliğin derinleştirilmesinde Kürdistan’ın siyasi hayatında öncü bir parti olmuştur.’

 

Kürdistan’ın, hassas ve zorlu bir süreçten geçerken kendi iktidarını kurma hedefini gerçekleştirmeye hazır olduğunu belirten Barzani, PDK kadro ve taraftarlarından ‘Nemir Barzani’ (Mele Mistefa Barzani) öncülüğünde kurulan PDK’nin ilkelerine bağlı bir tarzda çalışma yürütmelerini istedi.

 

‘Bağımsızlık dışında hiçbir yol kalmamıştır’

Kürdistan Bölgesi Başkanı ve PDK Genel Başkanı Mesud Barzani mesajında ayrıca Kürdistan halkının kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olduğunu belirterek: “PDK’nin 70.kuruluş yıldönümü vesilesiyle şunu gönül rahatlığı ile belirtebilirim ki; biz, Kürdistan halkının kendi kaderini belirlemesi yönünde öncülüğümüzü sürdüreceğiz. Kürdistan halkının geçmişte yaşadığı felaketleri tekrar yaşamaması, sorunlarını çözerek çağdaş bir halk olma ve ilerleme kaydedebilmesi için bağımsızlık dışında hiçbir yol kalmamıştır. Başta Peşmerge olmak üzere, kendi kaderini belirlemede en fazla söz sahibi olan Kürdistan halkıdır. Çünkü Kürdistan’ı koruma pahasına canını bu yolda feda etmektedir’’ dedi. ‘

 

‘Kürdistan’ın bağımsızlığı hiçkimse için bir tehdit değildir’

‘Kürdistan’ın bağımsızlığı hiçkimse için bir tehdit değildir.Tam tersine felaketlerin ve savaşların önüne geçecektir’ diyen Başkan Barzani: “Kürdistan halkının bağımsızlık mesajı barış mesajıdır. Felaketlerin ve savaşların son bulmasıdır. Kürdistan’ın bağımsızlığı hiçbir taraf için tehdit teşkil etmemektedir. Aksine Kürdistan’ın bağımsızlığı istikrar, halklar arası kardeşlik ve ortak yaşamın gelişmesinde önemli bir rol oynayacaktır’’ değerlendirmesinde bulundu.

 

‘Siyasi krizin çözülmesi için halkın çıkarları esas alınmalı’

‘PDK her zaman sorunları diyalog ve müzakere ile çözmeyi esas almıştır’ diyen Başkan Barzani, yaşanan siyasi krizin aşılması için diyaloğa hazır olduklarını kaydetti.

 

Barzani, mesajında siyasi taraflara seslenerek “Siyasi krizin son bulması için geliştirilen insiyatifin bir sonuç almasını umut ediyorum. Bu konuda PDK’nin de gereken hassasiyet ve sorumluluğu göstereceğini ve sorunun halkın çıkarları doğrultusunda çözülmesini diliyorum. Tüm tarafları tarihi sorumluluklarını yerine getirerek, halkın çıkarları doğrultusunda hareket etmeye çağırıyorum’’ ifadelerine yer verdi.

 

Basnews

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir