Başlangıç / Dünya Basınında Kürtler / Başkan Barzani: Kürdistan Ortadoğu haritasında…

Başkan Barzani: Kürdistan Ortadoğu haritasında…

Başkan Barzani, Ortadoğu’nun değişecek haritasında bağımsız Kürdistan devletinin yerini almasını umut ettiğini söyledi.

 

Başkan Mesud Barzani,  Amerikan Philliy haber sitesine verdiği ropörtajda, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta ortaya çıkmasıyla bölgede karışıklığın meydana geldiğini, Ortadoğu haritasının da değişmesi gerektiğini kaydetti.

 

Ortadoğu’nun değişecek haritasında, bağımsız Kürdistan devletinin yerini almasını umut ettiğini belirterten Mesud Barzani şöyle devam etti:

 

“ABD’nin bağımsız Kürdistan devletine karşı çıkmayacağını umut ediyorum. Ancak bağımsızlığın diğer devletlerle de diyalog yoluyla görüşülmesi gerekiyor.”

 

Ortadoğu’ya bakıldığında sınırların sadece kağıt üzerinde kaldığını ve sınırların tekrar çizilmesi gerektiğini belirten Barzani, 100 yıl önce Fransa ve İngiltere’nin bölgeyi bölüştürdüğü gibi değil, Ortadoğu’da bulunan yönetimlerin sürece katılmasıyla sınırların belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

 

Kürdistan’ın diğer parçalarındaki duruma da değinen Başkan Barzani, “Kürdistan’ın her parçası, kendine özgü koşullara sahip. Bizler ise Irak Kürdistan’ı stratejisi üzerinde duruyoruz” dedi.

 

Barzani, “Irak’ta federal sistem başarısız oldu. Federal sistem başarılı olsaydı, Kürtler şu anda referandum konusunu konuşuyor olmayacaktı. Kürt milleti ne istediğine kendisi karar verecektir. Ancak bizler Irak’la böyle devam edemeyiz” ifadelerini kullandı.

 

Rojava’ya (Suriye Kürdistanı) ilişkin ise Barzani, Rusya’nın Suriye’de federalizm önerisini hatırlatarak, Suriye halkının kendi kaderini tayin etme hakkının olduğunu, Suriye’nin tek parça kalmasının çok zor olduğunu vurguladı. (Rudaw)

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir