Başlangıç / Bilim ve Teknoloji / Batman’da radyasyon mu?

Batman’da radyasyon mu?

Çernobil patlamasından sonra Karadeniz Bölgesi’ni etkisi altına alan radyasyon sızıntısını inceleyen ekip, Batman’da da radyasyonu araştırıyor.

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Çevik, araştırma ekibinden Batman Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nevzat Damla ve Batman’ın tanınmış araştırmacılarından Jeoloji Yüksek Mühendisi Ümit Işık, Batman’da buluştu.

 

Jeoloji Yüksek Mühendisi Işık, Prof. Dr. Çevik ile birlikte yaklaşık 10 yıldır özellikle Batman ve çevresinde gerek kimyasal gerek radyolojik çevresel risk alanlarını belirlemeye çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

 

“Batman’da yaptığımız araştırmalarda içme, kullanma ve yüzey suları başta olmak üzere topraktaki radyasyon ölçümlerini Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun desteğiyle yapıyoruz. Amacımız benzer çalışmaları bölgenin diğer illerine yaymaktır.”

 

Genel olarak Batman’da toprak ve suların radyolojik açıdan ciddi bir risk taşımadığını kaydeden Işık, şunları ekledi:

 

“Fakat bu demek değildir ki kimyasal açıdan ‘sularımız temizdir’. Batman’da bu alanda radyolojik açıdan iyi bir veri tabanı oluşturmuş bulunuyoruz. Radyolojik ve kimyasal değerler bazı durumlarda birbirine uymayan sonuçlar verebilmektedir.

 

Batman’daki en büyük sıkıntı yeraltı sularına petrol ve petrol türevi maddelerin özellikle fenolün karışmasıdır. Şu anki yol haritamız bölgenin toprak ve su kaynaklarının her türlü kirlilik seviyelerini belirlemek ve kimyasal açıdan da -başta ağır metaller olmak üzere petrol ve petrol türevi kirleticileri- veri tabanı oluşturabilmektir.”

 

rudaw

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir