Başlangıç / Gündem / Beşikçi: Kürdistan 5 parçadır

Beşikçi: Kürdistan 5 parçadır

Sosyolog-yazar Dr. İsmail Beşikçi, Kürdistan’ın 5 parça olduğunu ve Kürdlerin bağımsız bir  devlet kurma hakkına sahip olduğunu belirtti.

 

Güney Kürdistan’ın Rewandûz kentinin  Korek Dağı’nda düzenlenen  ‘Ulusal Düşünceler Konferansı’nın ikinci gününde bir konuşma yapan sosyolog- yazar Dr. İsmail Beşikçi , Kürdlerin de diğer uluslar gibi bağımsız devlet kurma hakkına sahip olduğunu söyledi.

 

‘Kürdistan’ın 5. parçası Karabağ’dır’

Kürdistan’ın 4 parça değil 5 parçadan oluştuğunu belirten İsmail Beşikçi: ‘Kürdistan’ın 5’inci parçası da, Kafkasya’da Ermenistan sınırları içindeki Karabağ’dır. Bu toprak parçası, Selahaddin Eyyubi döneminde kurulmuş bir Kürd devletiydi’’ dedi.

 

Birleşmiş Milletler’in (BM) 1960 yılında aldığı karara göre ezilen her milletin kendi kaderini belirleme hakkı olduğunu belirten Beşikçi,  BM’nin, Kürdlerin bağımsızlık isteğini desteklemesi gerektiğini kaydetti.

 

İsmail Beşikçi,  dünya sömürgecilik tarihinde Almanya, Belçika, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerin, sömürgelerine karşı zehirli gaz kullanmadığını belirterek: ‘’Ama Irak, Kürdistan’ın birçok bölgesinde Kürdlere karşı zehirli gaz kulanmaktan çekinmedi’’ ifadelerini kullandı.(basnews)

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir