Başlangıç / Manşet / CHP: Kürd meselesini çözmek şart!

CHP: Kürd meselesini çözmek şart!

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Kürd meselesinin çözümünün konuşulmasının şart olduğunu belirtti.

 

CHP’li Mehmet Bekaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan Anlaşması’na yönelik sözlerine tepki gösterdi.

 

Bekaroğlu: “Sayın Cumhurbaşkanı eski fabrika ayarlarına dönerek yine bir muhalefet lideri gibi konuşmaya başlamış, Lozan demeye, şunu bunu demeye başlamış. Türkiye’nin temel meselesi insanlarımız ölüyor. Onlar hâlâ nikahlarda üç-beş çocuk yapın diyor. Niye? Şehit ihtiyacınızı gidermek için mi?” dedi.

 

Bekaroğlu yarın başlayacak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yeni yasama yılında Kürd meselesinin konuşulmasının da şart olduğunu belirtti.

 

CHP İstanbul Milletvekili :“Esas olan insanı yaşatmaktır. Bakın dağlarda ölen PKK’liler de fakir fukara çocukları. Onların da anneleri babaları var. Bu taraftan ölenlere bakın subaylar, sözleşmeli erbaşlar da fakir fukara çocukları. Siyaset bu sorunu çözmüyor. Bütün bu sorunlar dururken bunları çözmek gibi siyasetin gündemi varken cumhurbaşkanının yaptıklarını anlamak mümkün değil” diye konuştu.

 

Kürd meselesi

Mehmet Bekaroğlu, OHAL’in uzatılmasına ilişkin tartışmalara yönelik de şunları söyledi:

 

“TBMM’de HDP’nin dahil edileceği yeni süreç başlatılmalıdır. Türkiye’nin temel sorunu hâlâ Kürd ve terör meselesidir. Bu sorun dururken Türkiye’nin diğer sorunlarıyla baş etmesi mümkün değildir. Bu yasama yılında bu görmezden gelinmeyecek. Bütün partiler bir araya gelmeli Türkiye’nin Kürd meselesini çözmek için oturup konuşmalı.

 

Kürd meselesi çözülmeden terör meselesi çözülemez. Eşit yurttaşlık çerçevesinde Kürd meselesi çözülmeli. Sonra da terör örgütünün amacı ortadan kalkmış olur. Sonra terörle mücadele devam eder ya da örgütün silah bırakması için ne yapılması gerekiyorsa yapılır.”(rudaw )

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir