Başlangıç / Genel / Demirtaş: Sahip çıkın!

Demirtaş: Sahip çıkın!

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, DBP belediyeleri konusunda, “O belediyeleri seçmiş insanlar; siz bedeli ne olursa olsun belediyenize sahip çıkmalısınız” dedi.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Demirtaş, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) grup toplantısında konuştu.

 

Demirtaş, belediyelere kayyum atanmasının gündemde olduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

“O belediyeleri seçmiş insanlar; siz bedeli ne olursa olsun belediyenize sahip çıkmalısınız. Ne olursa olsun geri adım atmayın. İradenizi beyan edin. Böyle bir duruma boyun eğmeyeceğimizi hep birlikte haykıracağız. Hırsızlıktan dolayı saraya kayyum atanması lazım. Birileri silah taşıdıysa terör örgütlerine, o sizden başkası değil. Kayyum atanacaksa sizden başlanması lazım.”

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin, Van’ın 15 katı olduğunu belirten HDP Eşbaşkanı, şunları ekledi:

 

“Sadece resmi bütçeleri, öz gelirleri falan hesaplandığında Van’ın belediyesi gecekondu gibi kalıyor. O para personel maaşını ödemeye doğru dürüst yetmiyor, bir de ‘dağa gönderiyorsunuz’ diye suçlayıp belediyelere el koymaya çalışıyorlar. Bunların hepsi yalan ve iftiradır.”

 

Yıldırım: Hesap göreceğiz

 

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyeleri için yasa taslağı hazırlandığını duyurdu.

 

AKP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) grubunda konuşan Yıldırım: “Teröre destek veren belediyelerle ilgili yasal düzenleme yapılacağını” açıklayarak, şöyle dedi:

 

“En kısa sürede devletin verdiği kaynakları millet için kullanmayan bu yerel yöneticilerden bunun hesabını soracağız. Burunlarından fitil fitil getireceğiz. Bu konuda düzenleme de Meclis’e gelecek.”

 

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) yerel seçimlerde 3 büyükşehir, 8 il olmak üzere 102 belediyede yönetime gelmişti.(rudaw)

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir