Başlangıç / Genel / Dersim kurbanları için sessiz yürüyüş

Dersim kurbanları için sessiz yürüyüş

Tunceli’nin Hozat İlçesi’nde 1938 yılında yaşanan Dersim olaylarında ölenler beyaz giysi ve ellerini birbirlerine kalın iplerle bağlayanlar tarafından 1 kilometrelik sesiz yürüyüşle anıldı

Tunceli’de bu yıl 12’incisi düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Fevstivali kapsamında Hozat İlçesi’nde Belediye Başkanlığı ile Dersem Dernekleri Federasyonu tarafından, 1938 yılında yaşanan Dersim olaylarında ölenleri anmak için sessiz bir yürüyüş düzenlendi.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 5 bin kişinin ve bazı katılımcıların ‘Dersim 1938’i unutmadık’ yazılı tişörtleri giydiği yürüyüşe katılanlar beyaz giysiler giydi. Yürüyüşte olaylar sırasında askerler tarafından gözaltına alınanların ellerinin zincirle bağlanması canlandırılarak, kendilerini birbirlerine kalın iplerle bağladı.

Ayakların o dönem giyilen çarıkları da ayaklarına giyen yürüyüşcüler 1 kilometre yürüdükten sonra Hozat Belediyesi önüne geldi. Burada Cumhuriyet Meydanı’nda ölenleriçin saygı duruşu yapıldı.

Focushaber

İlginizi Çekebilir

ABD Cumhuriyetçi Parti Üst Düzey Yetkilisi: Bağımsız Kürdistan zamanı

Rûdaw TV’ye değerlendirmelerde bulunan ABD Cumhuriyetçi Parti üst düzey yetkilisi John R. Bolton, “Kürdler’e özgürlük istiyoruz ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir