Başlangıç / Güncel / Dündar ve Gül hakkında hapis cezası kararı

Dündar ve Gül hakkında hapis cezası kararı

MİT TIR’ları davasında mahkeme, Can Dündar’a devletin gizli bilgilerini temin etme ve açıklamadan Can Dündar’a 7, Erdem Gül’e 6 yıl hapis cezası verdi.

Dündar’ın cezası 5 yıl 10 aya, Gül’ün cezası 5 yıla indirildi.

Mahkeme, sanıkların darbe yapma suçlamasından beraatına kararı verdi.

Ayrıca mahkeme, Dündar ve Gül hakkındaki “FETÖ / PDY Silahlı Terör Örgütüne yardım” suçlamasıyla ilgili dosyanın ayrılmasını kararlaştırdı.

Dündar ve Gül’ün yurtdışı çıkış yasaklarının kaldırılmasına karar verildi.

Gazetecilerin tutuksuzluğu devam edecek.

Dündar: Bugün iki suikast yaşadık

Dündar ve Gül, kararın ardından adliye önünde bir basın açıklaması yaptı.

Dündar hem mahkeme arası sırasında yaşanan saldırıyı hem de mahkemenin kararını değerlendirerek ‘iki saat içinde iki suikast yaşadıklarını’ söyledi:

“İki saat içinde iki suikast yaşadık. Birisi silahlı birisi yasal. İlk suikast sizlerin gözünün önünde, ikinci suikast kapalı oturumda gerçekleşti. Bir habercilik suçundan, haber yayınlamak suçundan ben 5 yıl 10 ay, Erdem 5 yıl ceza aldı.”

Dündar konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da eleştirdi:

“Cumhurbaşkanı başından beri bu davanın savcısı gibi davrandı, tehdit etti, hedef gösterdi ve şantaj yaptı. Bu tehditlerden vazife çıkaran birisinin silahlı saldırısına uğradık.”

Erdem Gül de “Aldığımız ceza moralimizi bozmadı. Bu ceza gazeteciliğe verilmiştir. Bu cezayı verdilerse biz de bu cezayı kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Dündar’a saldırı

Gün içinde, mahkeme heyeti karar için ara verdiği sırada Can Dündar’a Çağlayan’daki Adalet Sarayının önünde saldırı girişiminde bulunulmuştu.

Saldırgan gözaltına alındı.

Ara sırasında adliye önünde Can Dündar gazetecilerin sorularını yanıtlarken bir kişi yanına yaklaşıp slogan atarak Dündar’ın ayaklarına doğru iki el ateş etti.

Saldırganın 1976 Sivas nüfusuna kayıtlı Murat Şahin olduğu ve adam yaralamadan sabıkası bulunduğu belirtildi.

Dündar herhangi bir yara almazken, yanında bulunan NTV muhabiri Yağız Şenkal’in bacağını bir kurşun sıyırdı.

Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar ve CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek saldırgana müdahele etti.

Davanın gelişimi

Dündar ve Gül hakkında MİT TIR’larındaki silahların görüntüleri ve mühimmata ilişkin kriminal raporunu haberleştirdikleri gerekçesiyle Mayıs ve Haziran 2015’te soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma ile ilgili olarak 27 Kasım 2015 günü ifadeye çağrılan Dündar ve Gül, İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklanmıştı.

Tutukluluğun 92. gününde ise Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararıyla tahliye edilmişlerdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlardan Sorumlu Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, Dündar ve Gül için “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme”, “Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama”, “Darbeye teşebbüs” ve “Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme” suçlarından ayrı ayrı bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Düşen suçlamalar ve mütalaa

25 Mart’ta başlayan yargılamaya 40 saat kala mahkemeye atanan duruşma savcısı Evliya Çalışkan, ilk duruşmada yargılamanın gizli yapılmasını talep etmiş, mahkeme de bu talebi kabul etmişti.

Savcı Çalışkan mütalaasında, Dündar hakkında “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri, temin edip açıklama ve bu suça iştirak” suçlamasıyla 25,5 yıla kadar, Gül hakkında da “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan 10 yıla kadar hapis cezası talep etmişti.

Savcı Çalışkan, Dündar ve Gül’e yöneltilen “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme ve darbeye teşebbüs” suçlamalarının dayargılamadan ayrılmasını istemişti.

Savcı Yargıtay içtihatlarında ‘casusluk ve casusluk amacıyla belge bilgi temin edip açıklama’ suçları için öngörülen lehe casusluk yapılan ülke gibi unsurların gerçekleşmediğine dikkat çekmiş ve bu suçlamadan da vazgeçmişti.

 

bbc

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir