Başlangıç / Dünya / Rusya: Kürdler olmadan imkansız!

Rusya: Kürdler olmadan imkansız!

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov, Suriye hükümeti ile muhalefeti arasındaki barış görüşmelerine devam etmenin Kürdler’in katılımı olmadan mümkün olmadığını söyledi.

 

Rusya, ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında dün Cenevre’de yapılan üçlü Suriye toplantısının ardından konuşan Gatilov: “Kürd temsilciler olmadan Suriye barış görüşmelerinin yeni turuna başlamak imkansız” dedi.

 

Galilov: “Kürdler’in müzakerelerde temsil edilmesi gerektiği, tüm dünyada kabul görüyor. Zira onlar Suriye’de ciddi bir siyasi güç” ifadelerini kullandı.

 

Gatilov’a göre, müzakere sürecinin önündeki bir diğer engel, ılımlı muhaliflerin El Nusra Cephesi’nden henüz ayrılamaması.

 

Rus ve ABD’li uzmanların bu konuda üzerinde yoğun çalışma yürüttüğünü kaydeden Gatilov, toplantıda bu tür konular için bir çözüm bulunamadığını bildirdi.

 

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, dün yaptığı açıklamada, Cenevre’deki Suriye görüşmelerinin yeni turunu Ağustos ayının sonuna doğru yapmayı hedeflediklerini söylemişti. (Ajanslar)

 

 

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir