Başlangıç / Gündem / Erbil’deki STK’lardan bağımsızlık referandumuna tam destek

Erbil’deki STK’lardan bağımsızlık referandumuna tam destek

Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’deki sivil toplum kuruluşları (STK), ortak bir açıklamayla ‘Bağımsızlık referandumunu’ desteklediklerini bildirdi.

 

Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de, içinde 300’ün üzerinde sivil toplum kuruluşunun yer aldığı Sivil Toplum Yüksek Konseyi, bağımsızlık referandumu konusundaki tavrını açıkladı.

 

Sivil Toplum Yüksek Konseyi açıklamasında ‘‘Kendi kaderini tayin etmek tüm milletlerin meşru bir hakkıdır. Ancak diktatör ve sömürgeci devletler bu hakkı ilhak ettiğinde bağımsızlık ve özgürlük için çalışmak kutsal bir görev olmaktadır’’ denildi.

 

Açıklamanın devamında, Kürdistan halkının Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi tarafların aralarındaki çelişki ve çekişmelerden rahatsız olduğunun altı çizildi.

 

Kürdistan halkının çıkarlarının esas alınması ve partilerin küçük hesaplarından vazgeçilmesi istenilen açıklamada, STK’ların, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin siyasi partilere yaptığı çağrı çerçevesinde bağımsızlık referandumunu sonuna kadar desteklediği kaydedildi.(basnews)

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir