Başlangıç / Kurdistan / Erbil’den Ankara’ya sürpriz ziyaret

Erbil’den Ankara’ya sürpriz ziyaret

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani beraberinde bir heyetle bugün Türkiye’ye geliyor. Barzani’nin Ankara’da Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Kritik görüşmelerde 15 Temmuz darbe girişimi, Fethullah Gülen cemaati, PKK ve çözüm süreci konularının yanısıra Musul operasyonu ve IŞİD ile mücadele konularının da masaya yatırılması bekleniyor.

Görüşmenin önemli gündem maddelerinden biri de Kürdistan’da yapılması planlanan bağımsızlık referandumu ve Kürdistan’ın geleceği meseleleri olacak.

Ziyaretin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ziyaretinin hemen öncesinde gerçekleşmesi de dikkat çekiyor.

Barzani’nin ayrıca Joe Biden’la da biraraya gelmesi bekleniyor.

Türkiye, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası Avrupa ve ABD’den beklediği desteği bulamazken, darbe girişimini ilk kınayanlardan biri Erbil olmuştu.

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani ve Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani darbe girişiminden birkaç saat sonra yaptıkları açıklamalarla, kalkışmayı sert bir şekilde kınamış ve seçilmiş Türkiye hükümetinin yanında olduklarını bildirmişlerdi.

Kürdistan Hükümeti daha sonra Türkiye’de darbe girişiminde bulunan Fethullah Gülen Cemaati’nin tüm okullarının Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanacağını açıklamış, ardından da cemaatin Irak imamı Nurettin Aytuğ ile darbe girişiminden sonra Zaho’ya kaçan firari emniyet müdürü Ahmet Duran Bitmez’i yakalayarak Türkiye’ye iade etmişti.

 

K24

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir