Başlangıç / Kültür-Sanat / Fuarda Kurmanci kitap yok!

Fuarda Kurmanci kitap yok!

Başkent Erbil’de düzenlenen 11. Uluslararası Erbil Kitap Fuarı’nda bu yıl Kürtçe’nin Kurmanci lehçesi ve Türkçe kitaplar yer almadı.

 

5 Nisan’da Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani tarafından açılışı yapılan uluslararası kitap fuarına bu sene ilgi oldukça az.

 

24 ülkeden yaklaşık 200 yayınevinin stand açtığı fuarda bu yıl Kurmanci ve Türkçe kitaplar  yok.

 
Fuar yetkilisi Nevzad Sabır, İran ve Türkiye’ye fuara katılmaları için davet gönderdiklerini ancak yanıt alamadıklarını söyledi.

 

Nevzad Sabır:“Bu yıl fuara Türkiye’den Avesta Yayınları’nı davet ettik. Stand, konaklama ve her türlü masraflarını karşılayacağımızı da söyledik ancak yayınevinden herhangi bir yanıt alamadık.” dedi.

 

Avesta Yayınları sahibi Abdullah Keskin ise, sözkonusu iddiaları reddederek, kendilerine bu konuda mail dahi iletilmediğini söyledi.

 

Abdullah Keskin:“5-6 sene önce fuara katılmak için başvurduk ama kabul etmediler. Geçtiğimiz yıl Rûdaw  TV’de katıldığım bir yayında bunu dile getirmiştim. Tepkiler üzerine davet ettiler ancak bu yıl bize ne bir telefon edildi, ne de mail gönderildi.” şeklinde konuştu.

 

Keskin: “Aras Yayınevi’nden bir arkadaş beni aradı. Fuara katılması için bizi önerdiklerini söyledi lakin fuar yetkilileriyle herhangi bir görüşme gerçekleşmedi.” ifadesini kullandı.

Türkçe kitap satılmıyor

Fuarda her yıl stand açan ve bir diğer yayınevi ise Semerkand.

Semerkand Yayınevi’nden Bayram Turhan, bölgede yaşanan ekonomik krizden dolayı bu yıl fuara ilginin az olduğunu belirtti.

 

Bayram Turhan: “Her yıl fuara katılırız. Bu yıl yaşanan krizden biz de etkilendik çünkü neredeyse hiç satış yapamadık. Bu şekilde devam ederse önümüzdeki yıllarda  fuara katılmayabiliriz” dedi.

 

“Uluslararası Erbil Kitap Fuarı’nda neden Kurmanci ve Türkçe kitaplar yok?” sorusuna ise Bayram Turhan şu yanıtı verdi:

 

“Geçtiğimiz yıllarda fuara Kurmanci ve Türkçe kitaplar getirmiştik ancak kitaplar satılmadı. Geri götürmek zorunda kaldık. Burada Kurmanci ve Türkçe kitaplara talep neredeyse hiç yok. Edindiğimiz tecrübelerden dolayı bu yıl getirmedik.”

 

15 Nisan son gün

15 Nisan tarihine kadar açık kalacak olan kitap fuarında, felsefe, tarih, coğrafya, edebiyat ve diğer alanlardaki kitaplar yer alıyor.

 

Geçen yıl fuarda radikal İslamı öven kitapların bulunması ciddi eleştirilere yol açmıştı.

 

rudaw

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir