Başlangıç / Ekonomi / Güney’den Rojava’ya ihracat

Güney’den Rojava’ya ihracat

Kürdistan Bölgesi’nden Rojava’ya (Suriye Kürdistanı), tavuk eti ve yumurta ihraç edilecek.

 

Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı verilerine göre, Kürdistan Bölgesi’nde bin 264 kanatlı hayvan çiftliği bulunuyor. Çiftlikler, yıllık toplam 120 bin ton et üretim kapasitesine sahip.

 

Yaşanan mali kriz halkın kırmızı ete olan talebini düşürdü. 30 Aralık 2015’te Duhok ilinde domuz gribi vakasının görüldüğü gerekçesiyle Irak Hükümeti, Erbil’den kanatlı hayvan ithalini yasakladı.

 

Bu durum Kürt üreticiye ciddi zarar verdi.

 

Hayvan Ürünleri Müdürü Abbas Ali: “Yaşanan mali krizle beraber, her projemizde yaklaşık 11 bin dolar zarara uğradık. Bakanlık olarak bu soruna çözüm bulmak amacıyla kanatlı hayvan ve yem firmalarıyla toplatı yaptık” dedi.

 

Abbas Ali: “Yem üreticileriyle bir mutabakata varabilirsek, tavuğun piyasa fiyatı dengeli bir şekilde düşürülebilir”diye konuştu.

 

Maliyeti yüksek

 

Erbil’de yem fabrikası sahibi Barzan Adna: “Yem üretiminin maliyetini düşürmek kolay değil. Çünkü yem üreticileri olarak soya, buğday ve diğer katkı maddelerini ithal ediyoruz. İthalat fiyatı ise dünya standarları kapsamında belirleniyor. Buna rağmen kazancımızdan % 40 düşürmeye karar verdik” dedi.

 

Kürdistan Bölgesi’nde 22 yem fabrikası bulunuyor. Bu da Kürt üreticiler arasında kalite ve fiyat konusunda rekabete neden oluyor.

 

Barzan Adnan: “Üreticiler arasında rekabetin olması özellikle ürünün kaliteli olmasını sağlıyor. Ancak fiyatların da düşmesine neden oluyor. Bakanlığı talebi üzerine ise bir tonluk yemde 30 dolar fiyat indirimine gidildi” dedi.

 

Bakanlık yetkilileri, üretici firmalar ve alıcılar arasında, ortak bir projeyle soruna çözüm bulmaya kararlı olduklarını ifade etti.

 

Rojava İhracat

 

İhracatın %75 düştüğüne dikkat çeken Abbas Al: “Düzenlediğimiz toplantılarla üretici ve tüketicilerin zarar görmesini engellemeye çalışıyoruz. Ayrıca Rojava’ya da tavuk ve yumurta ihracatına karar verildi” diye konuştu.

 

Kanatlı Hayvan Üreticileri Federasyonu Başkanı Selah Bekir Mustaf: “Kürdistan, kanatlı hayvan üretiminde önemli gelişme gösterdi. Irak’ın üretim merkezi haline geldi. Kaldı ki ihracatımızın büyük bölümünü Irak’ın farklı bölgelerine yapıyoruz”dedi.

 

Bağdat tarafından bu yılın ilk 3 ayında Kürt tavuğu ve yumurtasına getirilen yasaktan dolayı Kürt üreticilerin milyon dolarlık zarar gördüğünü söyleyen Bekir Mustafa: “Örneğin bazı firmalar 40 çalışanını işten çıkarmak zorunda kaldı” diye belirtti.

 

rudaw

 

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir