Başlangıç / Gündem / HDP’li Aydoğan: Ülkenin bölünmesi endişesi varsa HDP Türkiye için bir şanstır

HDP’li Aydoğan: Ülkenin bölünmesi endişesi varsa HDP Türkiye için bir şanstır

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP’nin Türkiye’nin mevcut yapısı içerisinde Türkiye halklarını birleştiren, tutkal gibi bir arada tutan çok önemli bir siyasal güç olduğunu söyledi.
Aydoğan, “Doğru bildiklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Demokratik özerklik modeli ile çözümü savunan bir partiyiz. En yüksek sesle barışa bir ses çift taraflı ateşkes deme zamanıdır” dedi.
Avcılar’da HDP İlçe Binası’nda düzenlenen toplantıda partililere seslenen Aydoğan, Türkiye’de başkanlık, yarı başkanlık ve son dönemde partili cumhurbaşkanı modellerinin gündeme getirildiğini hatırlatarak şöyle konuştu:
“Dünyada ilk kez başkanlık, yarı başkanlık veya partili cumhurbaşkanı sistemi Türkiye’de uygulanmayacak. Türkiye’de demokrasi ile buluşan bu sistemlerden herhangi birisinin tartışmaya açılması halinde görüş ve düşüncelerimizi söylememiz mümkündür. Ancak AKP ve saray tarafından getirilen, ortaya konulan model, bire bir tek kişinin elinde bütün yetkilerini kullandığı tamamen kendisine bağlı olduğu bir sistem, modeldir. ‘Türk tipi’ denilen bu model veya sistemine karşıyız. Önerimiz; yerelin güçlendirildiği bir demokrasi ile birlikte parlamenter sistem, modelin güçlendirilmesidir.”
Aydoğan, AK Parti’nin bu sistemlerden biri için HDP ve MHP’nin baraj altında bırakılarak tasfiye edilmesinin amaçlandığını öne sürdü. HDP’nin MHP gibi tasfiye edilemeyeceğinin bilindiğini ileri süren HDP’li Nursel Aydoğan, partisinin PKK ile ilişkilendirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. “HDP olmazsa PKK olmazmış gibi, deniliyor” diyen Aydoğan, şöyle devam etti:
“Yani biz yokken de PKK vardı. 1978’de çıktı, şimdiye kadar var. AKP bu gerçeği en iyi bilendir. HDP milletvekillerini şiddet, terörle ilişkilendirip dokunulmazlıklarımızın kaldırılması üzerinden bir çalışma sürdürülüyor. HDP tehditle, terbiye edilmeye çalışıyor. HDP milletvekilleri demokratik mücadele yürüterek, bedel ödeyerek gelen arkadaşlardan oluşuyor. Bu, beyhude bir çabadır. Sizin karşınızda korkacak, geri adım atacak, sinecek bir insan yok. Dokunulmazlıklar kalkarsa hakim, savcılara ifade vermek için gitmeyiz, gitmeyeceğiz. Çünkü dokunulmazlık adı altında sürdürülen çalışmalar öz itibariyle HDP’yi tasfiye etmek için konulmuştur. HDP’nin tasfiyesi ile sonuç alınamayacaktır. HDP aslında Türkiye için bir şanstır. HDP; Türkiye’nin mevcut yapısı içerisinde Türkiye halklarını birleştiren, tutkal gibi bir arada tutan çok önemli bir siyasal güçtür. Bu ülkenin bölünmesi ile ilgili bir endişe varsa, bundan korkuluyorsa HDP’yi tasfiye etme, parlamento dışına atma, yasal olarak ortadan kaldırma yerine tersi yapılmalıdır. Türkiye’de Kürt sorununun Türkiye’nin bütünlüğü içerisinde bütün halkların eşit ve özgür olarak yaşadığı ‘Demokratik özerklik modeli’ ile çözümü savunan bir partiyiz. En yüksek sesle; ‘Barışa bir ses çift taraflı ateşkes’ deme zamanıdır.”
DHA

 

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir