Başlangıç / Dünya / İNGİLTERE: SURİYE’DE BAĞIMSIZ BİR KÜRD DEVLETİNE KARŞIYIZ

İNGİLTERE: SURİYE’DE BAĞIMSIZ BİR KÜRD DEVLETİNE KARŞIYIZ

İNGİLTERE: SURİYE’DE BAĞIMSIZ BİR KÜRD DEVLETİNE KARŞIYIZ

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Suriye’de toprak bütünlüğü vurgusu yaparak “Suriye topraklarında bağımsız bir Kürd devleti olamaz ancak PYD gibi Kürd grupların, siyasi sürecin parçası olmaları gerekir” dedi.

İngiltere: Suriye'de bağımsız bir Kürd devletine karşıyız

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond,“Suriye’nin toprak bütünlüğü bizim için müzakere edilemez bir konudur. Suriye topraklarında bağımsız bir Kürd devleti olamaz ancak YPG’nin siyasi kanadı olan PYD gibi Kürd grupların, Suriye’deki siyasi sürecin parçası olmaları gerekir” dedi.

Hammond, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İngiltere’nin güneybatısında bulunan Bath şehrinde düzenlenen Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nun beşincisine katıldı.

Suriye krizinin Türkiye’nin yanı başında gerçekleştiğini ve Türkiye’nin bu nedenle ağır bir bedel ödediğini vurgulayan İngiliz Bakan, Türkiye’nin IŞİD’e katılmak için Suriye’ye seyahat eden yabancı savaşçıların durdurulması için kritik bir rol üstlendiğini söyledi.

Türkiye’nin, Esad rejiminin zulmünden kaçan 2 buçuk milyon Suriyeliye ev sahipliği yaparak büyük bir cömertlik gösterdiğini kaydeden Hammond, iki haftadır Suriye’deki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasına bağlı kalınmasının memnuniyetle karşılandığını, ölümlerin azaldığının görüldüğünü dile getirdi.

‘’Rusya koalisyonla bilgi paylaşmalı’’ 

Konuşmasında Rusya’ya da çağrıda bulunan Philip Hammond, Rusya’nın koalisyonla bilgi paylaşımında bulunması gerektiğini, böylece, ılımlı muhalifler yerine gerçekten teröristleri hedef alıp almadıklarının anlaşılabileceğini ifade etti. Hammond, çatışmaların sonlandırılması anlaşması sürerse ve Cenevre’deki görüşmeler yapılırsa Suriye’de IŞİD’in yenilgiye uğratılması için ilerleme kaydedilebileceğini söyledi.

‘Esad, Suriye’nin geleceğinde yer alamaz’ 

İngiltere ve Türkiye gibi ülkelerin muhalefeti ikna etmesinin rejim ve destekçilerinin saldırıları sürerse mümkün olmayacağını belirten Hammond, Suriye’ye insani yardım sağlanmasının önemini de vurguladı. Hammond, Esad rejiminin Birleşmiş Milletler’in insani yardım geçişlerine izin talebini karşılamada çok yavaş olduğunu aktardı.

Suriye’deki siyasi geçiş sürecinin sağlanmasının önemine de dikkati çeken Hammond, “Suriye’de ayrıca uzun süreli siyasi çözüm olmalıdır. Biz ve Türkiye, Esad’in Suriye’nin geleceğini parçası olamayacağı konusunda netiz. Esad kalmaya devam ederse, ‘IŞİD’e katılımları arttıran çavuş’ görevini sürdürecektir ve Suriye’deki kriz devam edecektir. Dolayısıyla Suriye halkının yararı için Esad gitmelidir” diye konuştu.

“YPG etkili bir askeri güç” 

“YPG’nin IŞİD’e karşı etkili bir askeri güç” olduğunu söyleyen Hammond, YPG’nin kuzeybatı Suriye’de askeri operasyonlar yaptığını ve Araplarla birlikte Suriye’nin kuzey doğusunda savaştıklarını anlattı.

Kürdistan Bölgesi’nin IŞİD’le mücadelede oldukça etkili olduklarını söyleyen Hammond, “Ama YPG’nin geleneksel olarak bulundukları alanların dışındaki hareketleriyle ilgili temkinli olmalıyız. YPG’nin Suriye’nin kuzeybatısında ılımlı muhalefete karşı Suriye rejimiyle işbirliği yaptığına dair haberler dolayısıyla da temkinli olmalıyız.

“Suriye’nin toprak bütünlüğü bizim için müzakere edilemez bir konudur” 

Suriye’nin toprak bütünlüğü bizim için müzakere edilemez bir konudur. Suriye topraklarında bağımsız bir Kürd devleti olamaz ancak YPG’nin siyasi kanadı olan PYD gibi Kürd grupların, Suriye’deki siyasi sürecin parçası olmaları gerekir” diye konuştu.

Türkiye ile İngiltere’nin Rusya’yı benzer şekilde gördüğünü belirten Hammond, “Rusya, Suriye halkının çıkarlarını kendi dar çıkarlarının üzerinde tutsaydı, Suriye’deki katliam önlenebilirdi” dedi

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir