Başlangıç / Kurdistan / Iraklı düşünür ve siyasetçinin tarihi Mustafa Barzani açıklaması

Iraklı düşünür ve siyasetçinin tarihi Mustafa Barzani açıklaması

Irak meşhur siyasetçi ve düşünürü Hasan Alevi, Mela Mustafa Barzani‘ye dil uzatan Saddam Hüseyin‘in askeri istihbarat sorumlusuna tarihi bir cevap verdi.

 

Irak‘ı eski askeri istihbarat sorumlusu Vefik Samarayi Kürdistan Ulusal Önderi Mustafa Barzani‘ye dil uzatarak, Mustafa Barzani‘nin Saddam rejimi korkusundan İran Şahı Muhammed Rıza‘ya sığındığını söylemiş, Irak‘tan ayrılmaktan bahseden Kürtler‘in def edilmesini istemişti.

 

Iraklı siyasetçi ve düşünür Hasan Alevi verdiği cevapta “Vakıf Samarayi bilsin ki Mela Mustafa Barzani dünya özgürlükçülerinin sembolüdür. Dünyanın büyükleri ve liderleri Barzani’nin dizine ulaşır…” dedi.

 

Hasan Alevi açıklamasında şu tarihi bilgiye yer verdi:
(O zaman ki Sünni Irak – Saddam Hükümeti Kürtler gibi Şii Araplar’a da katliamlar yapıyordu)

 

“Birgün Irak hükümeti Barzani’den esir aldıkları pilot Hamid Osman’ın serbest bırakmalarını talep eder. Barzani’de hükümetin tutukladığı Şii Arap doktor Kazim Şibir bırakılırsa biz de pilotunuzu serbest bırakırız” demişti. Bu Barzani’nin insanlığını, hiç bir ulus ve halka karşı olmadığının göstergesidir.

 

Barzani siyasetçilerin öldürülmesi, dini merkezlerin patlatılmasına karşıydı. O sadece Kürdistan halkı ve Peşmerge’ye zulmedenlere karşı savaşıyordu.

 

Hasan Alevi verdiği cevapta “Vefik Samarayi Bağdat’tan kaçtığında Kürtler onu özgürleştirmiş, Suriye’ye götürerek kendisine hizmet etmişti. Kendisi bu açıklamaları ile Kürtlere karşı vefasız olduğunu göstermiştir” dedi.

 

Hasan Alevi daha önce Mela Mustafa Barzani hakkında şu ifadelere yer vermişti:

Mustafa Barzani büyük bir insandı, Irak yetkilileri kazandıklarında ona gidiyorlardı o ise hiç inmiyordu (taviz vermiyordu). Mela Mustafa Barzani Kürdistan dağlarında bir parça ekmek, devrim liderliğini yapıyordu. Brunosu (silahı) ve ceketi dizlerine kadar iniyordu, bütün dünya liderleri de onun dizinde duruyordu

 

zernews

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir