Başlangıç / Kurdistan / İranlı yazar: Kürdistan Bölgesi’nde sadece Barzani bağımsızlık istiyor

İranlı yazar: Kürdistan Bölgesi’nde sadece Barzani bağımsızlık istiyor

İranlı araştırmacı-yazar Muhemmed Sadık El Huseyni, Kürdistan Bölgesi’nde sadece Barzani ve başını çektiği siyasi kanadın ‘Kürdistan’ın bağımsızlığını istediğini’ söyledi.

 

Lübnan Hizbullahı’na yakınlığıyla bilinen El Meyaddin kanalına konuşan İranlı araştırmacı-yazar Muhemmed Sadık El Huseyni, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin, ABD’nin İran karşıtlığı çerçevesinde Kürdistan’ın bağımsızlığını istediğini ileri sürdü.

 

Kürdistan devletinin bölgede ikinci bir İsrail olacağını savunan Muhemmed Sadık El Huseyni, İsrail’in,  Arap ülkelerini bölme planın devam ettiğini kaydetti.

 

İranlı araştırmacı-yazara göre Kürdistan Bölgesi’nde sadece Barzani ve başını çektiği kanat ‘bağımsızlık’ istiyor ve Kürdistan’ın bağımsızlığı, ABD’nin İran’a karşı bir planı.

 

İran’ın hiçbir zaman bir Kürd devletinin kurulmasına izin vermeyeceğini belirten Muhemmed Sadık El Huseyni, Türkiye’nin de Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığına karşı çıkacağını iddia etti.

 

Muhemmed Sadık El Huseyni, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Arap ülkelerinin parçalanmasını çok fazla önemsemediğini kaydetti.

 

Irak eski Başbakanı ve Dava Partisi Başkanı Nuri el Maliki daha önce İran medyasına yaptığı açıklamada, YNK ve Goran Hareketi’nin bağımsızlık davası gütmediğini söylemişti.(basnews)

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir