Başlangıç / İnanç / IŞİD’den Kurdi’ye saygısızlık

IŞİD’den Kurdi’ye saygısızlık

IŞİD, Türkçe olarak yayınladığı aylık Konstantiniyye dergisinde, 15 Temmuz’daki darbe girişimini değerlendirdi.

Derginin son sayısının kapağında Bediüzzaman Said-i Nursi’nin (Said-i Kurdî) fotoğrafı yer alıyor.

IŞİD, Nurcular’ın lideri Said Nursi’yi “kâfir” ve “tağut” (Putperest) ilan etti.

IŞİD’in yayın organı Konstantiniyye dergisinde Fetullah Gülen ve cemaati için ‘tuğyan* ve fesad’ ifadeleri kullanıldı.

Fethullah Gülen ve Nurcuların aynı düşüncede olduğunu iddia eden dergideki bir yazıda şu ifadeler bulunuyor:

“Risale – i Nur’un kaynaklık ettiği cemaatlerden birisi de hiç şüphesiz tuğyan ve fesat cemaati olan Gülen cemaatidir. Fikri kaynaklarını bu sapkın risalelerin oluşturduğu bu Nurcu cemaatlerin arasında neredeyse bir farklılık yoktur. Ve hemen hemen hepsinin genel anlamda küfür, şirk, bidat, sapıklık ve düşünceleri birdir.”

Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi hakkında da “görüş bildiren” dergi, Müslümanların Erdoğan veya Gülen’in tarafında yer almaması gerektiğini savundu.

“Şunu ifade etmekte fayda vardır ki; Son dönemde Türkiye’de yaşanan olaylarda Müslümanların herhangi bir tağutun safında maslahat ve benzeri gerekçelerle yer almamaları gerekir” denilen yazı şöyle devam ediyor:

“Hangi tağutun yanında yer alırsanız alın ister size göre iyi olsun isterse kötü olsun farketmez hepsi de tağuttur ve onların safında yer alan herkes kafirdir. Tağut Erdoğan’ın safında duranların küfrü, tağut Gülen’in safında yer alanların küfründen daha düşük değildir.

İslam’ın veya Müslümanların maslahatı gereği Erdoğan veya Gülen’in safında yer almanın caiz olduğunu söyleyenler belamlardır. Onlara itibar edilmez ve sözleri dinlenilmez, kendilerine muvahhid deseler de onlar kafirdir.”

Said-i Nursi veya nüfus kaydında geçen ismiyle Said Okur (1878; Nurs, Hizan – 23 Mart 1960; Urfa) İslam alimi, düşünürü ve tefsir yazarı.

Risale-i Nur kitaplarının yazarı ve Nur Cemaati’nin kurucu lideridir.

15 yaşında bir medrese öğrencisi iken hocası tarafından verilen Bediüzzaman (zamanın güzelliği) lakabı ismiyle birlikte kullanılır. “Said-i Nursi” ve “Said-i Kurdî” gibi isimler kullandığı da bilinmektedir.

 

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir