Başlangıç / Kurdistan / IŞİD’e 48 saat süre!

IŞİD’e 48 saat süre!

YPG’nin öncülük yaptığı Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Suriye’nin kuzeyinde kuşattığı Menbic kentinde bulunan IŞİD mensuplarına, şehri terk etmeleri için 48 saat süre verdi.

 

DSG, bugün sivillerin yaşamının korunması amacıyla cihatçılara yönelik bir ultimatom yayımladı.

 

DSG bünyesindeki Menbic Askeri Konseyi tarafından yapılan açıklamada, bunun kuşatılan IŞİD mensuplarının kenti terketmek için son fırsatları olduğu bildirildi.

 

Açıkalamada: “Sivillerin canı ve malının korunması ve kentin yıkıma uğramaması için, kuşatılan militanların üzerlerindeki hafif silahlarla kasabadan çıkması teklifini kabul ediyoruz” denildi.

 

İsmini açıklamayan DSG’li bir komutan Fransz haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada bu teklifin geçen hafta Menbic’deki aşiret liderleri tarafından dile getirildiğini, IŞİD’in sivilleri kalkan yaptığını görünce teklifi kabul etmeye karar verdiklerini söyledi.

 

DSG ayrıca, sivillere de Menbic’den ayrılmaya çalışmaları ya da yapamıyorlarsa çatışmaların geçtiği bölgelerden uzaklaşmaları çağrısı yaptı.

 

Hava saldırılarına tepki

 

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının önceki gün Menbic yakınlarına yöneldiği ve onlarca sivilin ölümüne yol açtığı bildirilen hava saldırıları büyük tepki çekmiş, bölgede gösteriler düzenlendiği bildirilmişti.

 

Suriyeli bazı muhalifler koalisyona hava saldırılarını durdurması çağrısı yapmış, uluslararası insan hakları örgütleri de konu hakkında detaylı bir soruşturma yapılmasını talep etmişti.

 

56 sivil öldü

 

Salı günü düzenlenen hava saldırılarında Membic yakınlarında IŞİD’in elindeki El Tukhar köyünden kaçmaya çalışan 56 sivilin öldüğü haberleri büyük tepki yaratmıştı.

 

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu’ndan (UNICEF) yapılan açıklamada, ölenlerden 20 kadarının çocuk olduğu bildirilerek: “Çocuklara saldırıyı hiç bir şeyin meşru kılamayacağı” ifadesi kullanılmıştı.

 

Amerika: Araştıracağız

 

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter dün bir açıklama yaparak: “muhtemel sivil can kayıpları” ile ilgili soruşturma yapacaklarını ve sonuçlarını şeffaf bir şekilde açıklayacaklarını söyledi.

 

Amerikan Merkez Komutanlığı’ndan CENTCOM General Joe Votel ise konuya değinerek IŞİD mensubu cihatçıların her yere dağılmış olmasından dolayı operasyonun çok zorlu geçtiğini kaydetti.

 

Londra merkezli Suriyeli muhalif kuruluş Suriye Gözlemevi, Menbic’de on binlerce sivil olduğunu söylüyor.

 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Suriye ve Irak’ta 2014 yılından beri sürdürülen hava saldırılarında toplam 41 sivilin vurulduğunu kabul ediyor.

 

Ama Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre bu sayı sadece Suriye’de 450’yi geçiyor.

 

Suriye’de 2011 yılından bu yana yaşanan çatışmalarda toplam 280 bini aşkın insanın öldüğü ve nüfusun yarısının göçmek zorunda kaldığı tahmin ediliyor. (BBC Türkçe)

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir