Başlangıç / Gündem / Karayılan: Cerablus’ta anlaştılar!

Karayılan: Cerablus’ta anlaştılar!

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Türk devletinin Cerablus’ta IŞİD’le anlaştığını söyleyerek, “DAİŞ hiçbir yeri 1 günde terketmez” dedi.

Murat Karayılan, Türkiye’nin koalisyonun hava desteği ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları ile birlikte Cerablus’a düzenlediği operasyona dair açıklamalarda bulundu.

Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan Karayılan, IŞİD’in şimdiye kadar hiçbir yeri 1 günde terketmediğine dikkat çekerek, tehlikeli bir anlaşmanın yürürlükte olduğunu iddia etti.

Karayılan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Gerçekte ortada bir operasyon veya askeri harekat söz konusu değildir. Açıkça görülen şey, AKP devletinin DAİŞ’le bir anlaşma yapmış olduğudur. Bu güçlerin Cerablus’a girmesi 13 saati değil, 2 saati bulmuştur.

Çünkü DAİŞ orayı bir anlaşma ile teslim etmiştir. Eğer DAİŞ Menbic’te direndiği gibi Cerablus’ta da direnmiş olsaydı, onlar 2 ayda bile bu şehre giremezlerdi.”

Karayılan, Türkiye’nin Cerablus’a girmesinin IŞİD’in ömrünü uzatacağını ve bu durumun örgütün uluslararası kanallarının açık tutma imkanı yarattığını da savundu.

PKK yöneticisi, ABD’nin Cerablus operasyonuna destek vermesini de “ciddi bir hata” olarak niteledi.

Mesud Barzani’nin Ankara ziyareti

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin Ankara ziyaretine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Karayılan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tam da Cerablus operasyonunun başladığı gün hem Joe Biden’in, hem de Mesut Barzani’nin Türkiye’ye gitmiş olması tesadüf mü, planlı mı bilemiyoruz. Türkiye devlet yetkilileri tesadüf olduğunu söyledi ama belli ki kendileri böyle ayarlamış. Tesadüf bile olsa, bir Kürd siyasetçisi için o çerçeve içinde görülmek doğru değildir.”(rudaw)

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir