Başlangıç / Güncel / Kayyumlar, borç batağında belediyeler devredecekler

Kayyumlar, borç batağında belediyeler devredecekler

İçişleri Bakanlığı tarafından 24’ü DBP’li 28 belediyeye kayyum atanmasına tepki gösteren DBP Batman Belediyesi Eş Başkanı Sabri Özdemir, kayyumlarla hedeflenenin Kürd siyaseti olduğunu belirterek: “Bize verilmeyen bu kredi şimdi kayyumlara verilecek ve onlarda savurganca kullanıp seçimleri kazanmamız durumunda bize borç batağında bir belediye devredecekler” dedi.

Yoğun tartışmalara neden olan belediyelere kayyum atanmasını öngören yasa teklifi geçtiğimiz ay gündemden düşmesine rağmen, OHAL kapsamında birçok yetki Bakanlar Kurulu’na devredildiği için; “Terörle mücadele kapsamında“ birçok KHK çıkarılmış ve alınan kararlar neticesinde 25 tanesi DBP, 3’ü AKP ve biri de MHP olmak üzere 29 belediyeye kayyum atanmıştı.

 

Özdemir: Hedef Kürd siyasetini bitirmek

Kayyum atamalarıyla hedeflenenin Kürd siyasetini bitirmek olduğunu söyleyen Batman Belediyesi Eş Başkanı Sabri Özdemir: “Anayasal olarak elimizi KHK ile bağlamaya çalışıyorlar, bu süreçte hukuki adım atamıyoruz ama halk bir şekilde tepkisini gösteriyor” dedi. Aynı zamanda uluslararası alanda da diplomatik faaliyetler yürütüldüğünü belirten Özdemir, kayyum atanmasının AKP’nin 7 Haziran’da yaşadığı hezimet nedeniyle yapıldığını ileri sürdü.

 

‘Görevden alınan başkanlar parti binalarında çalışıyor’

Belediyede çalışmak için Bursa ve Antep’ten ekip getirildiğini ve çalışmaları bu ekibin organize ettiğini belirten Özdemir: “Belediyenin etrafı panzer ve silahlı polislerle dolu, herhalde halka silah ve panzerle hizmet götürecekler” dedi. Dışarıdan getirilecek taşeron firma ile şu an çalışan taşeronun işten atılacağını, yeni insanların işe alınacağını ve yeni insanların başka şehirlerden sağlanacağını iddia eden Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyemizde çalışan personelimiz de dahil olmak kaydıyla hiç kimse kayyumu tanımıyor. Tüm arkadaşlarımız işlerini yapıyor, belediyede daha önce yapılmasını kararlaştırdığımız işler şu an işliyor, biz de parti binalarımızda halkın sorunlarını dinliyoruz” dedi.

 

Derhal erken seçim yapılmalı

Kayyum atamalarının hukuksuz olduğunu söyleyen Özdemir: “Sadece katıldığım bir basın açıklamasından kaynaklı olarak hakkımda dava açıldı ancak henüz sonuçlanan bir durum yok. Bir dava sonuçlanmadan beni görevden almaları hukuksuzluktur. Müfettişleri 2,5 yıldır belediyemizde inceleme yapıyorlar ve her defasında da olumlu raporlar gönderiyorlar, buna rağmen havuz medyası aracılığıyla yalan haber yaparak algı oluşturuyorlar” dedi. Belediyelerinden Kandil’e para aktarıldığı iddialarının asılsız olduğu belirten Eş Başkan: “Tamamen yalan haber yapıyorlar burada hedef Kürd siyasetidir, derhal erken seçim yapılmasını istiyoruz“ dedi.

 

‘Borç batağında devretmeyi planlıyorlar’

Belediye olarak bütçeden 140 milyon lira kredi hakları olduğunu belirten Özdemir, bu kredinin tam 5 ay önce dondurulduğunu ifade etti. 2 milyon lira kredi çekmek istemeleri karşısında durumdan haberdar olduklarını belirten Başkan: “Bize verilmeyen bu kredi şimdi kayyumlara verilecek ve onlarda savurganca kullanıp seçimleri kazanmamız durumunda bize borç batağında bir belediye devredecekler” dedi.(Basnews)

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir