Başlangıç / Kurdistan / KCK’den müzakere çağrılarına yanıt

KCK’den müzakere çağrılarına yanıt

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, siyasette devam eden çözüm sürecine dönüş ve müzakere çağrılarına yazılı bir açıklamayla cevap verdi.

Yazılı açıklamada, müzakereye dönüş için AKP’den atılacak adımın önemine vurgu yapılarak, “AKP iktidarının Kürd sorununun çözümü konusunda gerekli iradeye sahip olduğunu ortaya koyması ve çözüm için adım atacağını Türkiye halklarına taahhüt etmesi” istendi.

AK Parti’den beklenen adımlar arasında, HDP’nin de dahil olduğu bir meclis heyetinin PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşerek müzakereleri başlatma kararı alması, Öcalan’ın parlamento içi ve dışındaki tüm siyasi partiler ile başta Aleviler olmak üzere tüm toplulukların temsilcileri, aydınlar ve sivil toplum örgütleriyle görüşmesine olanak sağlanması istendi.

Açıklamada: “Bu sağlanırsa, özgürlük hareketi olarak biz de atılacak adımlar ve karşılıklı taahhütler çerçevesinde üzerimize düşen sorumlulukları her bakımdan yerine getirmeye hazırız” denildi.

KCK açıklamasında: “Türk devleti ve AKP hükümetinin bir çözüm politikası geliştirmesi halinde, Kürd sorunu bir ay gibi kısa bir sürede çözülür ve Türkiye’ye barış gelir” vurgusu dikkat çekti.

 

imc

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir