Başlangıç / Güncel / Kılıçdaroğlu’nun Konvoyuna saldırıyı HPG Üstlendi

Kılıçdaroğlu’nun Konvoyuna saldırıyı HPG Üstlendi

PKK’nin askeri kanadı Halk Savunma Güçleri (HPG), dün Artvin’de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan silahlı saldırıyı üstlendi.

 

HPG Basın Merkezi, dün Artvin’de gerçekleşen saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

 

Açıklamada, askeri konvoyu hedefledikleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyda bulunduğuna dair herhangi bir bilgilerinin olmadığı vurgulandı.

 

HPG’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Eylem esnasında askeri aracın arkasında sivil bir konvoyun olduğu farkedilmiş ve zaten Kemal Kılıçdaroğlu’nun bindiği araç güçlerimizin atış mesafesine girmesine rağmen herhangi bir atış yapılmamıştır.

 

Burada CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu kesinlikle herhangi bir biçimde hedeflenmemiştir. Ne genelde gerillalarımızın ne de yerel gücümüzün böyle bir planı sözkonusu değildir. Eylemin amacı, sadece Türk devletinin güvenlik kuvvetleridir.”

 

Ne olmuştu?

Türkiye’nin anamuhalefet partisi CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyunun geçişi sırasında askeri güçlere yol güzergahı yakınlarından ateş açılması sonucu çatışma çıkmıştı.

 

Çıkan çatışmada 1 asker hayatını kaybetti, 2 astsubay da yaralandı.

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, saldırı sonrası yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

 

“Allah’ın verdiği bir canımız var, o da bu memleket için feda olsun. Bir şehidimiz olduğu haberini aldık. Araçta uzun süre bekledik. Bu tür olaylarda geri adım atmamız söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile görüştüm, teşekkür ettim.”

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir