Başlangıç / Kurdistan / Kürd doktorlar geri dönmüyor!

Kürd doktorlar geri dönmüyor!

Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Dr. Rekevt Heme Reşid, eğitim amaçlı Almanya’ya giden Kürd doktorların eğitimlerini tamamladıktan geri dönmediklerini söyledi.

 

Dr. Rekevt Heme Reşid, bugün basına yaptığı açıklamada: “Sizden gizleyemeyiz. Almanya’ya giden Kürd doktorların geri dönmemesinden korkuyoruz. Eğitimlerini tamamladıktan sonra Kürdistan’a dönmüyorlar” dedi.

 

Reşid, Alman yetkililerle ülkelerinde eğitim gören Kürd doktorların geri dönmesini garantiye almak amacıyla yeni bir mekanizma oluşturmak istediklerini söyledi.

 

Sağlık Masası Sorumlusu Dr. Aras Bradosti, 2014’ün Nisan ayında Kürd doktorların Almanya’da eğitim almasına yönelik bir projeyi, Alman Hükümeti’ne sunduklarını ifade etti.

 

Almanya Sağlık Bakanlığı projeyi onaylayarak Almanya’nın bu konuda hazırlık yapacağını belirterek, Kürdistan Bölgesi’ne sunmuştu.

 

Dr.Aras Bradosti: “Almanya ve Kürdistan Bölgesi projeye onay vererek Kürd doktorların Almanya’da eğitim aldıktan sonra Kürdistan’daki sağlık sektörlerinde uygulanmaya gidilmesini çalıştık.”

 

Projenin bu denli gecikmesinin nedenini ise Bradosti: “Almanların projenin tamamında bize yardım etmesiydi” dedi.(rudaw)

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir