Başlangıç / Ekonomi / Kürdistan Bölgesi’nde öğretmen ve memurlardan hükümet karşıtı gösteri

Kürdistan Bölgesi’nde öğretmen ve memurlardan hükümet karşıtı gösteri

Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kenti ve çevre bölgelerinde, memur maaşlarında yaşanan kesinti ve ödemelerdeki sıkıntılardan dolayı hükümeti protesto etmek için kitlesel yürüyüş ve gösteri düzenlendi.

 

Süleymaniye kent merkezinde bir araya gelen çoğunluğu öğretmen ve diğer devlet kurumlarındaki memurlar, hükümet karşıtı slogan atıp üzerinde “maaşlarımız nerede”, “nerede petrol geliri”, “hükümet yolsuzluktan vazgeç” yazan pankartlar taşıyarak valilik binası önüne doğru yürüdü.

 

Süleymaniye’nin Ranya ilçesindeki memurlar ve onlara destek veren bazı vatandaşlar ise, ilçe merkezinde bir araya geldikten sonra lastik yakıp kaymakamlık binasına doğru yürümek istedi ancak güvenlik güçlerinin müdahalesi üzerine gerginlik çıktı. Göstericiler, kendilerine müdahale eden güvenlik güçlerine taşla saldırdı. Eylemciler daha sonra kaymakamlık binasını da taşlayarak ilçe merkezindeki ana yolu trafiğe kapattı. Süleymaniye’nin bir başka ilçesi Keladizê’de basın açıklaması yapan göstericiler daha sonra trafiğin yoğun olduğu cadde üzerinde lastik yaktı.

 

Söz konusu gösterilen yaşandığı Halepçe kentinde ise bir araya gelen cami imamları, göstericilerin taleplerine destek verdiklerini belirterek, en kısa zamanda maaşların kesintisiz ve zamanında ödenmesini istedi. Halepçe kentinin Seyyîd Sadiq ilçesinde bir araya gelen memur ve vatandaşlar da diğer bölgelerdekine benzer eylemler gerçekleştirdi. Eylemciler daha sonra Süleymaniye-Halepçe arasındaki ana yolu da trafiğe kapatarak araçların geçişine izin vermedi.

له‌ گه‌رمیان خۆپیشاندان كۆتاییهات

 

YNK ve Goran Hareketi’nin güçlü olduğu Süleymaniye kentinde hükümet karşıtı gösteriler yoğunlukla yaşanırken, PDK hakimiyetindeki Erbil ve Duhok kentlerinde ise herhangi bir gösteri düzenlenmemesi dikkati çekti.

 

Güvenlik tedbirleri en üst düzeyde

Süleymaniye kenti ve çevresinde yapılan hükümet karşıtı gösterilerde herhangi bir can kaybı ve tatsız bir olayın yaşanmaması için dün geceden beri emniyet güçlerinin gösterilerin yapılacağı bölgelerde güvenlik tedbirlerini en üst düzeye çıkararak, bazı yolları trafiğe kapattığı kaydedildi. Kentte daha önce meydana gelen gösterilerde PDK parti binalarının taşlanmasından dolayı söz konusu bölgelere takviye güç gönderildiği aktarıldı.

 

Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Qubad Talabani’nin de dün Süleymaniye kentine giderek geçen yıl Ekim ayında yaşanan gösterilerdeki taşkınlık ve yaralanmalarının tekrarlanmaması için emniyet yetkilileri ile bir araya geldiği ifade edildi.

 

Kürdistan Bölgesi Başbakanı ve PDK Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani, Ekim 2015’te Süleymaniye ketinde hükümet karşıtı gösterilerde PDK binalarının taşlanması ve gerginliklerin şiddetlenmesinin arkasında muhalefetin başını çeken Goran Hareketi’ni gösterip, daha sonra Goran’lı 4 bakanı azletmişti.

 

Kürdistan Bölgesi’nde ekonomik kriz nasıl başladı

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin 2014 Ocak ayından itibaren kendi bölgesindeki kuyulardan çıkan ham petrolü Irak merkezi hükümetinden bağımsız bir şekilde Türkiye üzerinden boru hatlarıyla dünya piyasasına satmak istemesi üzerine, Erbil ve Bağdat arasında bütçe krizi baş göstermeye başlamıştı. Dönemin Başbakanı Nuri Maliki, Erbil’in bağımsız bir şekilde petrol satışına sert çıkarak, KBY’nin anayasal hakkı olan yüzde 17’lik bütçenin gönderilmemesi talimatı vermişti. Bütçe kesintisiyle yetinmeyen Bağdat daha sonra bölgedeki 1 milyon 400 bin memurun maaşlarını da göndermeme kararı almıştı.

 

Kürdistan Bölgesi Hükümeti ise tek gelir kaynağı olan petrol fiyatlarındaki ciddi düşüş ve daha sonra IŞİD saldırıları ve beraberindeki çok sayıda iç göçmenin bölgeye akın etmesiyle birlikte derin bir ekonomi krizin içerisine girmişti. Petrol geliri ve hükümet giderleri arasındaki eşitsizlikten dolayı Erbil, memur maşlarını halen gecikmeli ve kesintili bir şekilde ödemeye devam ediyor.(Basnews)

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir