Başlangıç / Kurdistan / Menbic’de savaş, Qamişlo’da anayasa hazırlıkları

Menbic’de savaş, Qamişlo’da anayasa hazırlıkları

Rojava’da 17 Martta Kanton yönetimlerinin ortak kararıyla ilan edilen Rojava-Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’nun anayasa taslağı çalışmaları sürerken, Menbic’in kurtarılması amacıyla başlayan operasyonlar devam ediyor.

 

PYD’nin ana bileşeni olduğu Demokratik Toplum Hareketi’nin (TEV-DEM) Rojava-Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu için hazırladığı ve 85 maddeden oluşan Anayasa taslağına göre bölgede kanuşulan tüm dil ve etnik gruplar eşit haklara sahip olacak. Eşbaşkanlık sisteminin savunulduğu anayasa taslağına göre Qamişlo kenti Rojava-Kuzey Suriye Federasyon’nun başkenti oluyor ve Federasyona özgü bir bayrak ve logo belirleniyor.

Suriye Kürd Ulusal Kongresi (ENKS) de Avrupalı ve ABD’li hukukçuların yardımı ile 132 maddelik bir Anayasa taslağı hazırlıyor. ENKS’nin anayasa taslağının bu hafta tartışmaya açılması ve Suriye krizinin çözümünün görüşüldüğü uluslararası toplantılarda gündeme getirilmesi öngörülüyor. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nda (SMDK) yer alan ENKS, Suriye muhalefetinin oluşturduğu geçici hükümetten ayrıldı. Bakanlıkların adil dağıtılmadığı ve Kürd temsiliyetinin az olduğu gerekçesiyle muhalefetin kurduğu hükümetten çekilme kararı alan ENKS Suriye Koalisyonu’nda yer almaya devam edecek.

 

Menbic’in yarısından fazlası kurtarıldı

 

1 Haziran’da başlayan Menbic Operasyonu ise devam ediyor. Operasyonun 45. gününde HSD-YPG güçlerinin öncülük ettiği Menbic Askeri Meclisi savaşçılarının kentin yüzde 60’nı kontrol altına aldığı bildiriliyor. Bölgedeki kaynakların verdiği bilgilere göre yakın zamanda kentin düşmesi bekleniyor. Operasyonun, IŞİD’in elindeki bölgelerde sivillerin varlığı ve tarihi öneme sahip olan kentin tahrip olmasını engellemek amacı ile ağır yürüdüğü bildiriliyor.

 

Bölgede sıkışan ve sivilleri canlı kalkan olarak kullanan IŞİD militanlarının kendilerine bir koridor açılmasını talep ettikleri, buradan Rakka’ya geçmek istedikleri ve bu taleplerinin de Menbic Askeri Meclisi ve Uluslararası Koalisyon tarafından olumlu karşılandığı ve grupların kent merkezinde çıkışına izin verilebileceği söyleniyor. Bölgede çatışmalar devam ederken, savaştan kaçan sivillerin güvenli alanlara göçleri de sürüyor. Şehba bölgesinden kaçan göçmenler Efrin Kantonu Toplumsal İşler Konseyi tarafından yeni açılan Şehba Kampına yerleştiriliyor. Kampta şimdilik 225 çadırın bulunduğunu ifade eden ilgililer bu sayının 500’e kadar çıkabileceğini belirterek, uluslararası kuruluşlara destek çağrısında bulunuyor. Bölgede daha önce açılan Rubar kampı ise dolmuş durumda.

 

Rojava’da askeri ve siyasi alanda bu gelişmeler yaşanırken, Suriye krizinin başlaması ardından bölgede rejim karşıtı radikal gruplara destek veren ve Rus uçağının düşürülmesinden sonra Suriye’deki etkinliği kırılan Türkiye, sahada yeniden yer almak için politikasında değişikliğe gidiyor. Rusya, İsrail ve Mısır’dan sonra Suriye rejimi ile de ilişkilerini normalleştirmek isteyen Türkiye’nin bu çerçeve de rejim ile görüşmeler gerçekleştirdiği vurgulanıyor. Rusya’dan özür dileyip, İsrail ile tazminat karşılığında anlaşan Türkiye’nin Esad rejimi ile de görüşmelere başladığı ve bu politika değişikliğinin Rojava’da güçlenen ve NATO’nun da aktif desteğini alan Kürdlere karşı yeni bir cephe amaçlı geliştiği iddia ediliyor.

 

Kobanê Savuna Bakanı Şêx Hesen: Kürdler ve Arapları düşmanlaştırmak istiyorlar

 

Bölgedeki gelişmeleri değerlendiren Kobanê Savunma Bakanı İsmet Şêx Hesen Menbic Operasyonu’nun başarılı bir şekilde devam ettiğini belirterek Menbic Askeri Meclisi’nin HSD güçlerinin desteğiyle ilerleyişini sürdürdüğünü söyledi. Bölgedeki tüm kesimlerin işbirliği ve desteğiyle IŞİD’i bölgeden temizleyeceklerini ifade eden Şêx Hesen Ankara ile Şam’ın yakınlaşması ile ilgili olarak da bu görüşmelerin kandırma amaçlı ve kendi çıkarları için gerçekleştiğini söyledi: “Türkiye hükümeti ve Esad Rejimi yakınlaşabilir. Suriye’deki savaş ve yıkımın sorumlularından biri de Türkiye’dir. Onlar Kürdler ile Suriye’deki diğer halkların karşı karşıya gelmesini istiyordu. Ancak bu istekleri gerçekleşmedi. HSD güçleri gün be gün Kuzey Suriye’yi çetelerden temizledi. Bölgede ne IŞİD ne de rejim kendine yer bulamaz.”

Minbic’de savaş, Kamişlo’da anayasa hazırlıkları

 

’Kimse bize saldıramaz’

 

“Ne Esad ne de başka bir güç bize saldıramaz’ diyen Şêx Hesen: “Burada oluşturulan güç sadece Kürdlerin değil. Arap, Süryani, Türkmen, Ermeni ve diğer oluşumlar birlikte hareket ediyor. Demokrat, eşitlikçi ve tüm halkaların birlikte yaşam sürebileceği bir Suriye için mücadelemiz devam edecek. Askeri alandaki başarı ve ilerleme diplomasiye de etki edecektir. Şuan savaş halindeyiz. Aynı zaman da federasyonun anayasası hazırlanıyor. Askeri alanda yaşananlar siyasi olarak da karşılığını görecektir” dedi.

 

ENKS Temsilcisi Remî: Rejim Rojava’ya yönelebilir

 

ENKS Temsilcisi Elî Remî de Türkiye ile Suriye rejimi arasında yaşanan yakınlaşma ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye muhalefetine desteğini her zaman dile getirdiğini söyleyerek: “Türkiye her zaman Suriye muhalefeti ve devrimine bağlılık ve desteğini bildirmiştir. Türkiye’nin Esad rejimi ile birlikte Kürdlere karşı bir cephe kurduğuna şahit olmadık. Ancak birbirinden farklı düşünen tarafların Kürd meselesi söz konusu olduğunda bir araya geldiğini biliyoruz. Suriye muhalefetine şu ana kadar söylenen, rejim yıkılana kadar destek ve dayanışmanın devam edeceği yönündedir” dedi.

 

Remî rejimin Rojava’ya yönelebileceğini de vurgulayarak: “Umudumuz Kürd güçlerinin birlik oluşturmalarıydı ki, uluslararası güçlerden destek görelim ve daha güçlenelim. Ne yazık ki bu daha birlik henüz gerçekleşmiş değil. Rojava üzerindeki tehlike devam ediyor.”

 

‘ENKS’nin muhalefetteki varlığı stratejiktir’

 

Eli Remi ENKS’nin geçici hükümetten çekilme kararı ile ilgili olarak da, SMDK’de yer almaya devam edeceklerini ancak oluşturulan hükümette dağılımın adil olmadığından dolayı geçici hükümetten çekilme kararı aldıklarını söyledi: “SMDK ile hükümet birbirinden ayrıdır. SMDK’daki varlığımız stratejiktir. Geçici hükümette bakanlıklar adil dağıtılmadı ve Kürdlerin temsiliyeti yönünde eksiklik vardı. Bizim hükümette yer almamızı istiyorlar. Görüşmelere açık olduklarını belirtiyorlar.”

 

Gazeteci Mesto: Menbic kontrol altında

 

Rojava’da bulunan ve bölgedeki askeri ve siyasi gelişmeleri izleyen gazeteci Amina Mesto, Menbic’in artık kontrol altına alındığını, IŞİD militanlarının sivillerin içinde mevzilendiğini söyleyerek  IŞİD militanlarının kentten çıkıp Rakka’ya geçmek için bir koridor talep ettiklerini söyledi. DSG’nin sivillerin zarar görmemesi ve kentin tahrip olmaması için bu talebe olumlu baktığını ifade etti. Sivilleri canlı kalkan olarak kullanan IŞİD’in tarihi dokusu olan Menbic’i tahrip etmesinin istenmediğini söyleyerek, bir koridorun açılabileceğini ve sivillerin bölgeden kaçışının devam ettiğini bildirdi.

 

Bölgede sivillerin geçişi için bir koridor açıldığını ifade eden Mesto, Bab’da da katliam ve baskıların devam ettiğini, IŞİD’in özellikle Kürdleri rehin aldığını söyleyerek şuana kadar çoğunluğu küçük yaşta, 2 bin kişinin kaçırıldığını ve bunların akıbetinin bilinmediğine dikkat çekti.

 

Gazeteci Bilo: IŞİD gruplarının bağlantıları koptu

 

Menbic Operasyonu ile ilgili bilgi veren gazeteci Mihemed Bilo da kentte stratejik noktaların kontrol edildiğini söyleyerek: “Büyük bir ilerleme var. IŞİD için manevi etkisi olan yerler de ellerinden alındı. Bu da Menbic Askeri Meclisi savaşçılarının moralleri üzerinde çok olumlu bir etki yarattı. Kentin en büyük hastanesi ve çevresi alındı. Kentin ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. IŞİD militanlarının birbiriyle bağlantıları kopmuş durumda. Bir bölümü kentin batı, diğer bölümü de doğu kısmında sıkıştırıldı. Net bir bilgiye sahip olmamakla beraber, IŞİD’in ağır kayıp verdiği ve kentin yüzde 60’ının temizlendiğini söyleyebilirim” dedi.(basnews)

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir