Başlangıç / Gündem / Nüfus sayımından sonra Rojava’da federalizmi ilan edeceğiz

Nüfus sayımından sonra Rojava’da federalizmi ilan edeceğiz

Kobanê Yasama Meclisi Eşbaşkanı Fewziya Ebdo, federalizmin ilanı ile ilgili, Rojava’da nüfus sayım işleminin devam ettiğini, sayım bittikten sonra federalizmi ilan edeceklerini açıkladı.

 

BasHaber’e konuşan Ebdo, nüfus sayımının seçimler için yapıldığını ve federalizm ilanından önce seçim yapacaklarını da söyledi.

 

Ebdo, Esad’ın Rojava’daki nüfus sayımı ile ilgili sözlerini de eleştirerek, Rojava ve Kobanê’de Esad rejiminin olmadığını vurguladı: “Biz kendimiz burayı yönetiyoruz. Kendi nüfus sayımımızı gerçekleştiriyoruz. Seçimlerimizi  de yapacağız. 5 yıldır kendimizi yönetiyoruz. Ne Esad ne de başka biri burada yoktur. Esad nasıl bir tepki vermek istiyorsa onu versin. Hayatımızı idame ediyoruz. Kaderimiz ile ilgili olan her şeye de biz karar veririz. Nüfus sayım işlemini bitirip seçime gideceğiz.”

 

Sayımıdan sonraki prosedüre ilişkin de konuşan Ebdo, nüfus sayımının ardından seçim yapıp federalizmi ilan edeceklerini vurgulayarak şöyle dedi: “Seçimlerin sonuçlarına göre de kurum, meclis ve encümenlerimizi oluşturacağız. Daha önce bütün bu kurumları geçici olarak kurduk. Bundan sonra elimize geçen fırsatı değerlendireceğiz, gerçek ve doğru bir meclis, kurum ve encümen kurabilmek için bu seçimi yapacağız ve yöneticilerimizi seçeceğiz.”

 

Ebdo ,Ekim’de federalizm ilan edeceklerini ancak, henüz günün net olmadığını sözlerine ekledi.

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir