Başlangıç / Gündem / ÖZGÜR GÜNDEM – 22 gazeteci serbest

ÖZGÜR GÜNDEM – 22 gazeteci serbest

Türkiye’de yayımlanan Özgür Gündem gazetesine polis baskınında gözaltına alınan 22 gazeteci serbest bırakıldı.

 

İstanbul’da savcılara ifade verdikten sonra serbest bırakılan gazetecilerin isimler şöyle:

 

Özgür Gündem çalışanları Elif Aydoğmuş, Sevdiye Ergürbüz, Reyhan Hacıoğlu, Amine Demirkıran, Günay Aksoy, Burcu Özkara, Kemal Bozkurt, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, Zeki Erden, Bilir Kaya, Ersin Çaksu ve Bayram Balcı; DİHA Muhabirleri Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar ile İMC TV’den Gökhan Çetin ve Gülfem Karataş.

 

Gazeteciler ifadelerinde polisin gözaltı sırasında darp ve hakaretine maruz kaldıklarını  belirterek, gözaltına alınma gerekçesi olan “polise mukavemette bulunma” iddiasını reddetti.

 

İMC TV muhabiri Gülfem Karataş gözaltı sırasında kendisine küfür ve hakaret edildiğini, tecavüzle tehdit edildiğini, sırtına zincirle vurulduğunu, gözlüğünün kırıldığını, darp edildiğini ve yedi saat boyunca ters kelepçeyle tutulduğunu söyledi.

 

Ender Öndeş ise ifadesinde, 16 Ağustos günü olanları şöyle anlattı:

 

“16 Ağustos 2016 günü saat 16.30-17.00 sıralarında kalaşnikolflu güvenlik güçleri gazeteye girdi ve arama yapacaklarını söylediler. Bu sırada avukatlarla görüşme halindeydiler. Ufak çaplı bir iki tartışma haricinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Kesinlikle mukavemette bulunmadık.”

 

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Sorumlu Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya ve Yayın Danışma Kurulu Üyesi Aslı Erdoğan’ın TEM Şube’de sorguları devam ediyor.

 

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi 16 Ağustos’ta Özgür Gündem gazetesi için kapatma kararı vermişti.

 

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi’nin Özgür Gündem Gazetesi’ni kapatma kararının ardından polis, aynı gün gazeteye baskın yaptı.

 

Kapatma kararı sonrası destek amaçlı gazete binasına gelen İstanbul Tabip Odası’ndan Yılmaz Bozkurt ile Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

 

Mahkeme kararıyla kapatılan gazetenin binası da mühürlenmişti. (Ajanslar)

İlginizi Çekebilir

Hurşit Külter’den açıklama

Hurşit Külter, halkın yoğun tepkisinden dolayı kendisinin gözaltında infaz edilmediğini söyledi 27 Mayıs 2016’dan bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir