Başlangıç / Kurdistan / PKK 2000 gerillasıyla Musul operasyonuna katılacak

PKK 2000 gerillasıyla Musul operasyonuna katılacak

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Rusya Temsilcisi Aso Talabani, Musul operasyonuna PKK’nin de 2000 gerillasıyla katılacağını söyledi.

 

Rus Interfaks ajansına konuşan Kürdistan Bölgesi Hükümeti Rusya Temsilcisi Aso Talabani, Kürd güçlerinin de katılımıyla Musul operasyonun bir-iki ay içerisinde başlayacağını ve PKK’nin de Bağdat hükümetiyle anlaşarak 2000 gerillasıyla operasyona katılacağını ileri sürdü.

 

Talabani sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Musul operasyonu bir-iki ay içinde başlar. Bağdat ve ABD arasındaki anlaşmaya göre, Peşmerge Güçleri ve Şii Haşdi Şabi milisleri de operasyonda yer alacak.’’

 

‘Kürd güçleri, Musul’u kurtarma operasyonuna katılmaya hazır’ diyen Talabani, Musul’un idaresinde Kürdlere ve Haşdi Şabi güçlerine yer verilmeyeceğini öngördüğünü söyledi.

 

Aynı zamanda YNK Genel Sekereteri Celal Talabani’nin yeğeni olan Aso Talabani, PKK’nin, Musul operasyonuna katılmak için Kerkük çevresinde 2000 gerillasıyla hazırlık yaptığını ve operasyona katılmak için Irak hükümeti ile bir anlaşmaya varabileceğini söyledi.

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir