Başlangıç / Kurdistan / ‘PKK diğer parçalardaki devletleşme çabalarını desteklemeli’

‘PKK diğer parçalardaki devletleşme çabalarını desteklemeli’

PKK eski yöneticilerinden siyasetçi Osman Öcalan, PKK’nin, Kürdistan devletine olan inancını yitirdiğini ancak başta Güney Kürdistan olmak üzere diğer parçalardaki devletleşme çabalarını desteklemesi gerektiğini aksi halde bunun büyük bir hata olacağını söyledi.

 

Osman Öcalan PKK’nin devlet kurma stratejisinden vazgeçme nedenlerini şöyle açıkladı:

 

‘‘Birincisi;  PKK Kuzey Kürdistan partisidir ve Kürdlerin büyük bir kısmı Türkiye metropollerinde yaşamaktadır. İstanbul başta olmak üzere birçok kentte Kürd nüfusu var. Ankara gibi bir kentte bile Kürdlerin sayısı az değil. Bu, PKK’nin Kürd devleti amacından vazgeçmesinin birinci sebebi. PKK’nin devletten vazgeçmesinin ikinci nedeni ise Abdullah Öcalan’ın yakalanmasıdır. Öcalan’ın yaklanmasıyla Kürd hareketi, Kuzey Kürdistan’da büyük bir tehditle karşı karşıya gelmiş ve darbe almıştır.’’

 

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın da artık devlet kurmak istemediğini savunan Osman Öcalan: ‘‘Abdullah Öcalan, Kürd sorununu ‘demokratik özerklik’ stratejisi ile çözmek istiyor’’ ifadelerini kullandı.

 

Uzun süre PKK’de yöneticilik yapan Osman Öcalan: ‘‘PKK, Kürdlerin Güney Kürdistan ve diğer parçalardaki devletleşme çalışmalarını desteklemelidir aksi halde bu büyük bir hata olur’’ şeklinde konuştu.

 

Basnews

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir