Başlangıç / Kurdistan / Salih Müslim Kerkük’ten mesaj verdi

Salih Müslim Kerkük’ten mesaj verdi

Kerkük’te bulunan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye’nin IŞİD’e destek vermeye devam ettiğini söyledi.

 

Rojava’daki (Suriye Kürdistanı) sorunları görüşmek amacıyla Kerkük’e gelen Salih Müslim, Vali Necmeddin Kerim ile görüştü.

 

Görüşme sonrası basına konuşan Salih Müslim: “Bilindiği gibi Rojava’da bir savaş yaşanıyor ve abluka var” dedi.

 

Salih Müslim, “Türkiye halen IŞİD’e yardım ediyor. Şüphesiz bu iyi bir şey değil” diye konuştu.

 

Kürdistan Bölgesi’nin Rojava’yla olan sınırı (Peşhabur – Semalka) açmasına ilişkin ise Müslim, “Şu anda gıda ve sağlık yardımları için kapı açık. Bu da iyi bir gelişmedir. Umarım bu kapı siyasete alet edilmez. Siyasetten uzak tutulması lazım çünkü halkın temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim ise şunları dile getirdi:

 

“Daha önce PYD Eşbaşkanı’yla görüşmüştük ve görüşmelerimize devam ediyoruz. Bu görüşmeden dolayıda çok memnunuz. YPG ve DSG’nin Suriye’de elde ettikleri başarıdan dolayı kendilerini kutluyoruz. Suriye’de Kürdistan’ın büyük bir parçasını IŞİD’den kurtararak, parçaları birleştirecek kapasiteye gelebiliriz.”

 

rudaw

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir