Başlangıç / Gündem / SORDULAR: Hurşit Külter nerede?

SORDULAR: Hurşit Külter nerede?

Cumartesi Anneleri, bugün İstanbul’da düzenledikleri 589’uncu oturma eyleminde, 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamayan Hürşit Külter’in akıbetini sordu.

 

Galatasaray Meydanı’na saat 12.00’de ellerinde gözaltında kaybolan yakınlarının fotoğraflarıyla gelen grup üyeleri, 44 gündür haber alınamayan Hurşit Külter’in nerede olduğunu sordu.

 

Grup adına basın açıklaması yapan Evrim Baykondu, ulusal ve uluslararası hukukun gereği olarak devletin, bireyin maddi ve manevi varlığını her türlü tehlikeden, tehditten ve şiddetten korumakla yükümlü olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Türkiye’de devlet bu yükümlülüğünü yerine getirmiyor. Tam 44 gündür Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den haber alınamıyor. Görgü tanıkları ve özel harekat polisine ait sosyal medya hesapları Külter’in gözaltına alındığını söylüyor; devletin savcısı, bakanı, böyle bir kişi gözaltına alınmadı diyor.

Sokaklarında yalnızca güvenlik güçlerinin dolaştığı Şırnak’ta 44 gündür genç bir siyasetçinin ortadan kaybolması karşısında devleti yönetenler susuyor. Biz bu suskunluğa, 90’larda Şırnak’ta yüzlerce insan gözaltına alınıp kaybedildiğinde de tanık olmuştuk. Bu suskunluğun anlamını biliyor ve soruyoruz: ‘Hurşit Külter nerede?”

 

Cumhurbaşkanına bağlı Devlet Denetleme Kurulu’nun acilen devreye girmesini talep eden Baykondu: “Devletin Kerime Külter’in ‘oğlum nerede?’ sorusunu hakikate uygun bir biçimde cevaplamasını istiyoruz” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun da katıldığı oturma eylemi, açıklamanın ardından sona erdi.(rudaw)

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir