Başlangıç / Dünya Basınında Kürtler / Türkiye’de Kürt Illerinde Dozu Artan Savaşta Siviller Arada, Cesetler Sokakta Kalıyor

Türkiye’de Kürt Illerinde Dozu Artan Savaşta Siviller Arada, Cesetler Sokakta Kalıyor

Los Angeles Times gazetesinde Glen Jhonson imzası ile yayınlanan yazıda, Batı dünyası görmezden gelse de Türkiye’nin Güney Doğusunda Türk güvelik güçleri ile Kürt isyancılar arasında bir kaç aydır şiddeti her geçen gün artan bir savaşın yaşandığına vurgu yapılırken, binlerce insanın göç ettiğine dikkat çekildi.

Komşu ülkelerde özellikle Suriye’de Kürtlerin yükselişi, Türkiye’de Kürt partisinin beklenmedik oranda yüksek oy alması Türk devlet yetkililerini telaşlandırdığı ve Kürt isyancıların hendekler kazıp, bunların etrafına patlayıcılar yerleştirerek kendi yönetim alanlarını oluşturmaya çalıştığı belirtiliyor.

Sur’da meydana gelen savaş üzeride özellikle duran yazar, Diyarbakır’da yaptıgı röportajlarda insanların yıkılan şehirleri ve tarihleri konusundaki fikirlerini okuyucusu ile paylasıyor.

Soy ismini vermeyen Nursel adında bir bayanın Sur’da 6 çocukla birlikte iki ay boyunca mahsur kaldığını anlatan yazar, zor yaşam koşullarına rağmen keskin nişancıların ateşinden korktukları için evlerini terk edemediklerini soyledigini aktarıyor.

Sivillerin hedef alındığını, cesetlerin sokakta kaldıgını, sağlık görevlilerinin cesetlere ve yaralılara yaklastırılmadıgıni, ancak hükümetin sadece “teroristler” ile mücadele ettiğini söylediğini belirten yazar, dramatic bazı ölüm hikayelerinin detaylarını paylasıyor.

GazeteKurd

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir