Başlangıç / Kurdistan / Ve zafer peşmergenin… Bütün köyler kurtarıldı

Ve zafer peşmergenin… Bütün köyler kurtarıldı

Başkan Mesut Barzani’nin Kürdistan Bölgesi Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı sıfatıyla bizzat yönettiği büyük operasyonda sona gelindi. Peşmerge güçlerinin Guver, Xazir ve Mahmur cephelerinden başlattığı dev operasyon peşmergenin zaferiyle sona erdi ve operasyon alanındaki bütün köyler kurtarıldı. 

Peşmerge güçlerinin büyük bir başarıyla tamamladığı operasyonda 11 köy DAİŞ teröristlerinin elinden kurtarılarak kontrole alındı. K24’e konuşan peşmerge komutanları, operasyon planında yüzde yüze yakın başarı elde edildiğini açıkladı.

K24 muhabirleri, Guver-Musul karayolunun kontrolünün peşmerge güçlerinin denetimine geçtiğini bildirdi. Operasyon, Kürdistan Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Mesut Barzani tarafından bizzat yönetildi.

Operasyonda tam 120 kilometre karelik alanın kontrol alına alındığı,Guver ve Xazır cephelerinin arasındaki alanın tamamıyla kontrol altına alınmasıyla söz konusu cephelerin birleştiği bildirildi. Peşmerge güçleri, sadece Guver cephesinden 20 kilometre ilerleme kaydetti.

Aralarında Hasude, Küçük Kenheş, Büyük Kenheş, Şenef ve Omermendan’ında bulunduğu köyler DAİŞ teröristlerinden kurtarılarak peşmergenin hâkimiyetine girdi. Söz konusu köylerde, mayın ve el yapımı patlayıcı arama-tarama ekipleri faaliyetlerine başladı. Bu köylerin de kısa bir süre sonra tuzaklanan patlayıcılardan temizleneceği aktarıldı.

Edinilen bilgilere göre peşmerge güçleri, DAİŞ teröristlerinin tek kaçış yolu olarak gördükleri ve peşmerge cephelerinin üzerine saldıkları bombalı bir aracı daha bu sabah imha etti.

Peşmerge güçleri iki gündür süren dev operasyon kapsamında DAİŞ’e ait 10 bomba yüklü aracı imha ederek çok büyük felaketleri engelledi. Öte yandan DAİŞ’e ait yüklü miktarda cephane de peşmerge güçlerinin kontrolüne geçti.

Koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da hava bombardımanlarıyla peşmerge kuvvetlerine destek sağlıyor.  Koalisyon uçakları teröristlerin çok sayıda aracını hava saldırılarıyla imha etti.

Peşmerge komutanlarından edinilen bilgilere göre iki gün süren dev operasyon kapsamında tespit edilebilen 120 terörist öldürüldü.

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir