Başlangıç / Dünya / Washington: Hurşit Külter nerede?

Washington: Hurşit Külter nerede?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, 1.5 aydır haber alınamayan DBP’li Hurşit Külter hakkındaki bir soru ile ilgili de Külter için araştırma yapacaklarını söyledi.

 

Kirby, günlük basın brifinginde gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

 

John Kirby, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu’nun Kürd illerinde yapacağı araştırmaya Ankara tarafından izin verilmediğini hatırlatarak “BM ve diğer sivil toplum kuruluşlarının bu bölgeye ulaşımlarını sağlayarak nelerin meydana geldiğini rapor altına almalarını talep ediyoruz” dedi.

 

Kirby, 45 günden fazladır kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter hakkındaki bir soru ile ilgili de Külter için araştırma yapacaklarını söyledi. Kirby şunları söyledi:

 

“Biz Türk hükümetinden Cizre ve diğer şehirlerdeki sivil ölümler ve sivillere ait yapıların yıkımları hakkında etkili bir soruşturmanın Türk savcıları tarafından yapılmasına izin vermesini talep ediyoruz. Türkiye’den mümkün olan bütün tedbirleri alarak sivilleri  uygun bir şekilde korumasını talep ediyoruz.’’

 

Konu ile ilgili olarak sorulan bir başka soruya karşılık da Kirby: “Türkiye’nin bu soruşturmaları ve izinleri NATO müttefiği olmasından dolayı değil, doğru olanın bu olmasından dolayı vermesi” gerektiğini kaydetti ve bu konuda kendi görüşlerini ifade etmekte çekingen davranmayacaklarını ekledi.

 

27 Mayıs’tan beri kayıp

 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamıyor.

 

Devlet kurumları, tanık ifadelerine rağmen Hurşit Külter’in gözaltına alınmadığını ifade ediyor.

 

Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Komite (ICAD) Külter’in akıbetinin derhal açıklanmasını istedi.

 

Ramazan Bayramı vesilesiyle konuşan Hurşit Külter’in annesi Kerime Külter: “Benim bayramım oğlumu bulduğum gün olacaktır, ancak o zaman bayramı kutlayabilirim” demişti.

 

HDP Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Aycan İrmez, Külter’in akıbetiyle ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle ilgili Meclis’e soru önergesi vermişti.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD), Külter için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulundu.

 

Türkiye Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanlığı’nın bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirdiğini söylemişti.(rudaw)

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir