Başlangıç / Güncel / Yakınları, DBP’li Hurşit Külter’in akibetini araştırıyor

Yakınları, DBP’li Hurşit Külter’in akibetini araştırıyor

Gözaltına alındığı öne sürülen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticilerinden Hurşit Külter’den üç gündür haber alınamıyor.

Şırnak’ta operasyonlara katılan kişiler tarafından kullanıldığı iddia edilen bazı sosyal medya hesaplarından Külter’in gözaltına alındığına ilişkin bazı paylaşımlar yapılmıştı.

 

Şırnak Valiliği, Külter’in gözaltına alındığı iddialarını yalanladı.

 

32 yaşındaki Hurşit Külter’in, 77 gündür operasyonların devam ettiği Şırnak’ta olduğu ve bu süre boyunca şehirden hiç ayrılmadığı belirtildi.

 

Hurşit Külter’in gözaltında kaybolduğu iddialarının ardından Külter’in ailesi Twitter’da #HurşitKülterNerede etiketi açarak kampanya başlatmışlardı.

 

Hurşit Külter’in babası Hamdi, oğlunun durumunu öğrenmek için valiliğe başvurduğunu, valiliğin Hurşit’in gözaltında olduğunu kabul etmediğini söyledi.

 

Külter BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlarken: “Emniyete gittik, üç saat bekledik. Gözaltında olmadığını söylediler. Hastane morguna bakmamı söylediler. Orada 12 cenaze vardı. İkisi yeniydi, diğer 10 cenazenin bir hafta önce getirildiğini söylediler. Oğlum aralarında değildi. Oradaki polis, Pazar günü hastaneye birçok cenazenin geleceğini söyledi. 40 kadar cenazenin geleceğini söylediler. Ben de pazartesi gidip hastaneye getirilen cesetlere bakacağım. Umarım oğlum aralarında değildir” dedi.

 

Külter: “Şırnak olarak tüm şehirlerin acısına koştuklarını ama kimsenin Şırnak’ın sesini duymadığını, yaşananlar karşısındaki kayıtsız kalındığını” da ekledi.

 

Hurşit Külter’in ağabeyi de kardeşiyle ilgili şunları aktardı:

“Sokağa çıkma yasağı başlayınca biz ailecek çıktık. Ama kardeşim, DBP Meclis üyesiydi ve Şırnak’tan çıkmayacağını söyledi. O evde kaldı. Zaman zaman telefon mesajlarıyla durumunu bildirip iyi olduğunu söylüyordu. En son 27 Mayıs Cuma günü sabah yedi sıralarında abimin eşine “Geldiler, hakkınızı helal edin” şeklinde kısa bir mesaj yazıyor. İki saat sonra da operasyona katılan güvenlik güçleri tarafından kullanılan bazı sayfalardan kardeşimle ilgili paylaşımlar yapılmış. Ama kardeşimden halen bir haber alabilmiş değiliz. Başına bir şey gelmesinden korkuyoruz, hayatından endişe duyuyoruz.”

 

Valilik “Söz konusu şahıs gözaltına alınmamıştır”                                                                               

Şırnak Valiliği ise konuyla ilgili “Bazı sosyal medya paylaşımlarında Hurşit Külter isimli şahsın Emniyet tarafından gözaltına alındığına dair paylaşımlar yapılmaktadır. Söz konusu şahıs Emniyet birimlerimiz tarafından gözaltına alınmamıştır.” şeklinde yazılı açıklama yaptı.

 

HDP’li Birlik: Sosyal medya paylaşımı kaygı verici

 

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik şehirden bir buçuk ay önce ayrıldığını, operasyonlardan önce Külter ile sürekli görüştüğünü ancak yasak boyunca görüşmediğini söyledi. Külter’in durumunu ise ailesinden öğrendiğini anlatan Birlik şöyle konuştu:

“Hurşit Şırnak’ta tanınan, sevilen genç bir arkadaşımızdı. Hurşit’in ailesiyle peryodik olarak görüşüyordum. Gözaltına alındığı iddia edilen gün, yengesine mesaj yazdıktan sonra BÖF adlı bir hesaptan Hurşit’in gözaltına alındığı ve zırhlı bir araca bindirildiği yazılmış. Bu tür sayfalar, birilerini katlettiğinde, yaptıkları işi duyurmak için sayfalarında paylaşıyorlar. Hacı Birlik olayında da böyle yapmışlardı. O sayfada paylaşımı görünce kaygılanmaya başladık. Valilik gözaltında olmadığını söylüyor. Ama buna dönük en ufak bir açıklama getirmiyorlar” dedi.

 

bbc

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir