Başlangıç / Kurdistan / Yıldırım: PYD’nin devlet kurmasına izin verilmeyecek

Yıldırım: PYD’nin devlet kurmasına izin verilmeyecek

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Suriye iç savaşının çözümünde ülkenin toprak bütünlüğünün korunacağını belirterek, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın uzun vadede yönetimde kalamayacağını söyledi.

 

‘Esad uzun vadede yönetimde kalamayacak’             

Karar’dan Mustafa Karaalioğlu’nun sorularını yanıtlayan Yıldırım, Suriye’deki sorunun İsrail ve Suriye ile birlikte aşılacağını belirterek, ülke için öngörülen yeni yönetim biçimini şöyle açıkladı: “Yeni dönemde mezhepsel, etnik ve bölgesel yapıların birinin üstünlüğüne dayalı devlet yapısı olmayacak. Yani, Suriye’de şu anda yaşanan kanlı problemin temelindeki arızanın giderildiği bir yapılanma tesis edilecek. Mezhepsel yapılanma olmayacağına göre bu, uzun vadede Esad’ın da olamayacağı anlamı taşır.”

 

‘Suriye’nin toprak bütünlüğü mutlaka korunacak’

PYD’nin Suriye’de devlet kurmasına izin verilmeyeceğini belitren Yıldırım: “Suriye’nin toprak bütünlüğünü mutlaka koruyacak bir çözüm olacak. Dolayısıyla da bu ülkede PYD gibi bir devlet yapılanması söz konusu olmayacak.”

 

PYD’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri (QSD) son olarak kritik Minbic kentini IŞİD’den temizlemiş ve Türkiye’nin ‘kırmızı çizgi’ diye tanımladığı Fırat’ın batısına geçmişti.

 

‘Suriyeliler ülkelerine dönecek’

Yıldırım, Suriye’de çözümün gerçekleşmesinin ardından Türkiye’nin rolünü şöyle anlattı: “Meselenin Türkiye’yle ilgili en önemli kısmına gelince. Çözüm devreye girdikten sonra Türkiye dahil bölge ülkelerine sığınmak ve kaçmak zorunda kalan Suriyeliler belirli programla ülkelerine dönecek. Sadece Türkiye’dekiler değil Ürdün, Lübnan ve diğer noktalardaki sığınmacılar da…”

 

Cumhubaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘uçak krizi’nin ardından ilk kez yüz yüze görüşmesinin ardından Suriye konusunda yeni adımlar atılacağının sinyalleri verilmiş, son olarak Yıldırım: “Suriye konusunda altı ay içinde önemli gelişmeler olursa şaşırmayın” demişti.(basnews)

İlginizi Çekebilir

Demirtaş’a hakaret eden AKP’li Kocabıyık Meclis’te protesto edildi

  TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun bugün gerçekleşen toplantısında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir