Başlangıç / Kurdistan / YPG: Esir düşen savaşçılarımızın hayatından Türkiye sorumludur

YPG: Esir düşen savaşçılarımızın hayatından Türkiye sorumludur

YPG, Cerablus’ta Türkiye destekli gruplara esir düşen savaşçılarına ilişkin açıklamada bulunarak, sivilleri kurtarmaya giderken düştükleri pusu sonucu esir düşen savaşçılarının yaşam ve sağlıklarından birinci dereceden Türkiye devleti ve ordusunu sorumlu tuttuklarını kaydetti.

 

YPG Basın Merkezi, El Kûsa köyünde Cerablus Askeri Meclisi’nin çağrısı üzerine sivilleri kurtarmaya çalışan 4 savaşçılarının pusuya düştüğünü açıkladı.

 

YPG Basın Merkezi konu hakkında yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Türk savaş uçakları 28 Ağustos günü Cerablus’un güneyinde bulunan El Kûsa köyüne yönelik bombardıman gerçekleştirmişti. Bu bombardıman sonucunda onlarca sivil öldürülürken, çok sayıda sivil de yaralanmıştı. Bu saldırı ardından söz konusu bölgeye yakın olan Cerablus Askeri Meclisi, sivillerin kurtarılması ve yaralıların tedavisi için acil yardım çağrısında bulunmuştu. Bu çağrı temelinde Qereqozax köprüsünde hazır bulunan 4 savaşçıdan oluşan bir birliğimiz, hızlı bir şekilde bölgeye ulaşmaya çalışmıştır. Fakat Türk ordusu ve bağlısı çete grupları, birliğimizin aracını pusuya düşürmüş ve 4 savaşçımızı esir almıştır. Savaşçılarımızın yaşamı ve sağlıklarına yönelik herhangi bir olumsuz yaklaşımdan birinci derecede Türk devleti ve ordusunu sorumlu tuttuğumuzu tüm kamuoyuna duyuruyoruz.”(basnews)

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir