Başlangıç / Dünya / Zizek: Erdoğan’ın Kürtlere yönelik operasyonu çok vahşiceydi

Zizek: Erdoğan’ın Kürtlere yönelik operasyonu çok vahşiceydi

Slovenyalı filozof Slovaj Zizek, Russia Today’e konuştu.
Zizek, Avrupa’nın sığınmacı politikalarındaki en büyük sorunlardan birinin, yeni sömürgeci dönemden kalan ‘beyaz adamın yükü’ düşüncesi olduğunu belirtti.
“Kör kurbanlar olan sığınmacılar beyaz adamın yükü”
Buna karşın Avrupa’nın Ortadoğu’da bugün yaşanan sorunların suçlusu olmadığını söyleyen Zizek: “Kör kurbanlar olan sığınmacılar sömürgeci dönemdeki deyişle beyaz adamın yükü. Sığınmacılara en açıkmış gibi davrananlar bile onlara karşı açıkça ırkçı ve üstten bakan bir konumdalar” dedi.
Avrupa’nın bakış açısını değiştirerek kendine acımaktan vazgeçmesi gerektiğini ifade eden Zizek: “Milyonlarca kişi Avrupa’ya gitmek istiyorsa bu durum Avrupa’da hala bir şeyler gördüklerini kanıtlamaz mı?” diye konuştu.
Avrupa’nın sığınmacılara kapılarını açması gerektiğini ifade eden Zize: “Batı Avrupa ülkeleri çok kirli bir oyun oynuyor. Almanya Başbakanı (Angela) Merkel önce sığınmacıları davet etti, sonra çok fazla sığınmacı gelince elini kirletmek istemedi ve ‘Durun’ dedi. Bu kirli iş küçük Balkan ülkelerinin üzerine yıkıldı” ifadelerini kullandı.
Ortadoğu’daki sorunların temelinde bazı dış etkenler olduğunu kaydeden Zizek’e göre, bölgedeki yeni ‘şer ekseni’nin bileşenleri Türkiye, İsrail ve Suudi Arabistan.
“Türkiye zalim yöntemlerle kendi gündemine göre hareket ediyor”
İsrail ve Suudi Arabistan’ın Şii muhaliflerine karşı birleştiğini ve bu durumun Ortadoğu’daki krizin başlıca nedenlerinden biri olduğunu söyleyen Zizek: “Sığınmacıları kabul eden Türkiye de zalim yöntemlerle bu krizde kendi gündemine göre hareket ediyor” dedi.
AB ile Türkiye arasındaki sığınmacı anlaşmasını ‘utanç verici’ olarak niteleyen  Zizek: “Bu anlaşma tümüyle etik dışı. AB bu krizin sorumluları arasında olan bir devletle uzlaşıyor” ifadelerini kullandı.
“Kürtler Türk toplumunu ilgilendiren temel sorunun kurbanları”
Zizek, Türkiye’nin terörle mücadele ediyormuş gibi görünürken aslında Suriye’de IŞİD’le savaşan az sayıdaki güç arasında yer alan Kürtleri ezmeye çalıştığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son seçimlerde kazandığı başarının etkisinin uzun süre devam etmeyeceği korkusuyla Kürtlere saldırmaya başladığını belirten Zizek: “Kürtlerle yeni bir kriz yarattı ve operasyon çok vahşiceydi. Kürt partisinin meclise girmesini önlemeyi umdu. Kürtler Türk toplumunu ilgilendiren temel bir sorunun kurbanları. Şimdi nasıl bir Türkiye ortaya çıkacak? İki yıl önce İstanbul’da büyük gösteriler vardı. Yetkililer kendi içindeki düşmanlıkları bir dış düşman varmış gibi sundular” dedi.
Hurbakis

İlginizi Çekebilir

Diyarbakır’da 55 HDP ve DBP’li gözaltına alındı

Diyarbakır’da aralarında HDP ve DBP il eş başkanlarının da olduğu 55 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir