Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Asya piyasalarında bu sabah karışık bir seyrin hâkim olduğunu görmekteyiz. Japonya hisse endeksleri sınırlı satıcılı seyrederken, Güney Kore’de alımlar etkili. Eylül ayına ilişkin dış ticaret verileri açıklanan Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi hafif artıda seyretmekte. Dün, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) tedarik zincirlerindeki sorunları ve pandemiyi işaret ederek 2021 küresel büyüme tahminini düşürmesinin ardından ABD endeksleri ekside kapattı; endeks vadelileri bugün banka finansalları ile başlayacak bilanço dönemi öncesinde düşüşle açılışı işaret ediyor. Güçlü kâr beklentileri, şirketlerin projeksiyonlarında hangi risklere ne ölçüde vurgu yaptığı ve enflasyon endişelerine ilişkin fiyatlama hisse senedi piyasalarındaki volatiliteyi artırabilir. Bugün Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi, ABD’de ise Eylül ayı tüketici enflasyonu veri takviminde öne çıkıyor. JPMorgan, Wells Fargo ve Goldman Sachs bilanço açıklayacak önemli kurumlar arasında bulunuyor. Ayrıca bugün Fed’in son para politikası toplantısına ilişkin tutanaklar yayınlanacak. Yurt içinde geçen ayın konut satışları verisi takip edilecek. Konut satışları Ağustos’ta yıllık %17,2 azalarak 141 bin olmuştu. Borsa İstanbul BIST100 Endeksi’nde hafta başında kaydedilen yükselişin devamı açısından teknik seviyeler üzerindeki kalıcı olunması önem taşımaktadır.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endekslerinde karışık görünüm sergilense de Dax ve Cac 40 endekslerinde %0,50’ye varan düşüşler görüldü. EUR/USD paritesi ise yatay satıcılı hareket sonucunda 1,153 seviyesine geriledi. İngiltere Vergi Dairesi’nin verilerine göre, istihdam geçen ay 207 bin artarak rekor kırdı. Böylece ülkedeki istihdam pandemi öncesi seviyelerini aştı. ABD tarafında da endekslerde negatif görünüm hâkim oldu. Dow Jones endeksindeki %0,34’lük düşüş bu geri çekilmeye öncülük etti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi %1,57’li seviyelere gerilerken dolar endeksi (DXY) %0,20’den fazla arttı ve 94,5 düzeyini aştı. Emtia tarafında Brent petrol’de görülen sınırlı değer kaybına karşın varil başına 83 USD üzerindeki fiyatlanmalar devam etti. Ons altın, 1.750- 1.760 USD arasındaki yatay seyrini korumayı sürdürdü. ABD’de JOLTS açık iş sayısı, Ağustos’ta 10,44mn’a gerileyerek 8 ayın ardından ilk kez düştü. New York Fed, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentileri eylülde 0,1 puan artışla %5,3’ye yükseldi.

BİST100 endeksi dün günü, %0,04’lük sınırlı artış ile Avrupa endekslerine paralel olarak kapattı. USD/TRY kuru %0,50’den fazla artarak 9,03’ün de üzerini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. EUR/TRY kuru ise paritenin etkisi ile görece sınırlı artış kaydetti. TL, Tayland bahtı ve Güney Kore wonu ile birlikte düşüş kaydeden gelişen para birimleri arasında yer aldı. Kurdan bulduğu desteğin devamı ile gram altın 510 TL’yi aştı. TÜİK verilerine göre sanayi üretimi Ağustos’ta aylık %5,4; yıllık ise %13,8 artışla beklentileri aştı. Ayrıca sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,3 arttı. Perakende satış hacmi son 3 ayda aylık artış hızının yavaşladığını gösterdi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu