Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz? Çin’de beklenenden güçlü gelen perakende satışlar verisinin ardından Asya piyasaları haftaya karışık bir seyirle başladı. Şanghay Bileşik Endeksi %0,44 düşerken Hong Kong Hang Seng Endeksi’nde kayıplar daha sınırlı kaldı. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %0,46, Topix Endeksi %0,31 yükseldi. Bu sabah açıklanan verilere göre Çin’de perakende satışlar Ekim’de yıllık %4,9 artarak beklentileri aştı; sanayi üretimi yıllık 3,5 ile güçlü arttı. Japonya’nın öncü GSYİH verilerine göre ekonomi üçüncü çeyrekte yıllıklandırılmış olarak %3 küçülerek beklentinin oldukça altında performans gösterdi. Bugün küresel veri takviminde ABD’de NY Fed İmalat Endeksi takip edilecek. Yurt içinde geçen aya ilişkin konut satışları, tarım ÜFE ve merkezi yönetim bütçe dengesi rakamları izlenecek. Konut satışları Eylül’de yıllık %7,6 artarak 13 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti. Bugün piyasaların takip edeceği önemli olaylardan biri ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yapacağı sanal görüşme olacak. İki ülke arasında Tayvan meselesi ve ABD teknoloji ürünlerinin Çin’de satışlarının kısıtlanmasından kaynaklı gerginlik devam etmekte. Borsa İstanbul tarafında BIST100 Endeksi’nin haftaya yükselişle başlamasını beklemekteyiz.

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu? Küresel piyasalarda Cuma günü Avrupa endeksleri genelinde karışık görünüm hâkim oldu. CAC 40 Endeksi %0,45 artış FTSE 100 Endeksi %0,49 düşüş kaydederken DAX Endeksi’nde yatay alıcılı görünüm gerçekleşti. EUR/USD paritesi 1,145 seviyesinde stabil kaldı. Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi %0,5’lik düşüş tahminlerine karşın aylık bazda %0,2 ile daha az geriledi. Üretim yıllık bazda ise %5,2 ile tahminlerden fazla arttı, beklenti %4,2 artıştı. ABD tarafında endekslerde yaşanılan yukarı yönlü hareketlerin sonucunda pozitif görüntü oluştu. Nasdaq Bileşik Endeksi %1,0’lik artış ile yükselişe öncülük ederken S&P 500 ve Dow Jones Endeksleri sırasıyla %0,72 ve %0,50 arttı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi sınırlı artış ile %1,58’in hemen altında işlem gördü. Dolar Endeksi (DXY) bir miktar geri çekilse de 95’in üzerinde haftayı kapatmayı bildi. Brent petrol %1,0’den fazla düşerek varil başına 82 USD’den işlem gördü. Ons altın ise %0,18 oranında değerlenerek 1.866 USD’de fiyatlandı. ABD’de JOLTS açık iş sayısı Eylül’de bir önceki aya kıyasla 191 bin azalarak 10,44mn’a geriledi ve piyasa beklentilerinden az düşüş kaydetti.

BİST100 endeksi haftanın son işlem gününde %0,83’lük artış ile pozitif görünüm ortaya koydu. USD/TRY ve EUR/TRY kurları paralel olarak %1,0’e yakın artış kaydetti. ABD enflasyonuyla hızlanan yukarı yönlü hareketini devam ettiren USD/TRY kuru 10 seviyesini de aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Ayrıca USD/TRY kuru üzerindeki fiyatlamalarda TCMB’nin 18 Kasım’da gerçekleştireceği toplantıya ilişkin beklentiler de rol oynadı. Gram altının hem ons altın hem de kur tarafından destek bulması ile %1,13’lük artış gerçekleşti. Cuma günü 600 TL’yi aşan gram altın da tarihi zirvesini görmüş oldu. TÜİK’in açıkladığı verilere göre sanayi üretimi aylık bazda %1,5 daralırken yıllık bazda ise %8,9 arttı. Medyan beklentisi aylık %0,7 düşüş, yıllık %10,2 artış olması yönündeydi. Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, Eylül’de bir önceki aya göre %1,2, geçen yılın aynı ayına göre %15,9 artış kaydetti.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu