Güncel

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Salgında dördüncü dalga endişeleri sonucu artan stagflasyon endişeleri nedeniyle satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, salgında dördüncü dalga endişelerinin öne çıkması sonucu artan stagflasyon endişeleri nedeniyle satıcılı seyir izledi. Öyle ki, ilk etapta Asya ve Avrupa bölgesinde artışa geçen vaka sayılarıyla belirginleşen salgın endişeleri nedeniyle emtia fiyatlarında geri çekilmeler gözlenirken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri de son 6 gün içerisinde ilk defa düşüş göstererek %1,58 seviyesine geriledi. Bu çerçevede, enflasyon baskılarının mevcut olduğu ortamda salgın endişelerinin büyüme performansını baskılaması, küresel piyasalar açısından staglasyonla mücadele döneminin başlayacağına yönelik sinyaller veriyor. Nasdaq endeksi %0,33 düşüşle 15.921,60 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,26 değer kaybıyla 4.688,67 seviyesinden kapandı. Dow Jones endeksi de %0,58 düşüş kaydederek 35.931,05 seviyesinden günü tamamladı. Küçük ölçekli şirketleri kapsayan Russell 2000 endeksi ise negatif ayrışarak %1,1 değer kaybı ile 2.378,56 seviyesinden kapandı. Söz konusu düşüşlere karşın ABD hisse senedi endeksleri rekor seviyelere yakın seyretmeye devam ediyor. Dow Jones endeksi tüm zamanların zirve seviyesinin %1,7 altında bulunurken, S&P 500 ve Dow Jones endeksleri de rekor seviyelerinin sırasıyla %0,6 ve %0,8 uzağında bulunuyor.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında da negatif seyir hakim. Artan fiyat baskılarının küresel makroekonomik büyüme görünümünü sekteye uğratabileceğine ek olarak küresel merkez bankalarının parasal sıkılaşma sürecini hızlandırmalarına neden olabileceği yönündeki endişeler piyasalardaki görünümde etkili oluyor. Bu çerçevede emtia fiyatları cephesinde Brent petrol fiyatlarının 80 dolar seviyesinin altına gerilediğini, WTI petrolünün de %0,87 düşüşle 77,68 seviyesine düşüş gösterdiğini izliyoruz. Küresel büyüme görünümünü takip etmek açısından kritik indikatörlerden olan petrol fiyatlarındaki düşüşte enflasyon endişelerinin beraberinde salgında dördüncü dalga korkuları da etkili oluyor. ABD vadeliler cephesinde ise bu sabah hafif alıcılı seyir hakim. Bugün ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Philadelphia Fed İşletme Görünümü ve Kansas Fed İmalat endeksi verileri izlenecek. 13 Kasım haftasına ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 260K seviyesinde gerçekleşerek, düşük seviyelerini koruyacağı öngörülüyor. Philadelphia Fed İşletme Görünümü endeksi Kasım aı verisinin aylık bazda 0,2 puan artışla 24 seviyesine yükseleceği tahmin ediliyor. Kansas Fed imalat endeksi verisinin ise 3 puan düşüşle 28 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın Japonya’da Ulusal TÜFE verisi takip edilecek. Ekim ayında manşet ve çekirdek verinin sırasıyla %0,2 ve %0,1 artışlar kaydetmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu