Güncel

Tahterevalli piyasası

Global hisse senedi piyasaları Büyük bir perakende zinciri olan Target Corp’un tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştirmesiyle stokları temizlemek için derin indirimler sunacağını söylemesinin ardından enflasyonun zirve yapıyor olabileceği düşüncesiyle toparlandı. Asya borsaları da ilk saatlerde , Wall Street’teki rallinin cesaretlendirmesiyle hızlı yükseldi ardından Dünya Bankasının , 2022 için küresel büyüme tahminini yaklaşık üçte bir oranında azaltarak %2,9’a indirmesi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin COVID-19 pandemisinin verdiği zararı artırdığı ve birçok ülkenin şu anda durgunlukla karşı karşıya olduğu konusunda uyarması hatırlanması ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın senatörlere enflasyonun yüksek kalmasını beklediğini ve Biden yönetiminin bütçe teklifinde bu yıl için %4,7’lik enflasyon tahminini büyük olasılıkla artıracağını söylemesi ile agresif merkez bankası politikası sıkılaştırmasının küresel büyümeyi boğacağına ve stagflasyon risklerini artıracağına dair endişeler, yükselişleri baskıladı. Ama yine de MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş AsyaPasifik hisseleri endeksi %1,15 , Nikkei 225 (.N225) endeksi %1, Hong Kong’un Hang Seng endeksi %1,22, Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi %0.72 yükseldi. Cuma günkü tüketici fiyat verilerinin, enflasyonun Mayıs ayında yüksek kalmaya devam ettiğini, ancak değişken gıda ve enerji sektörlerini hariç tutan çekirdek tüketici fiyatlarının muhtemelen yıllık bazda düşüş kaydettiğini göstermesinin beklenmesi ve de Target Corp’un aşırı stok konusunda uyarmasının ve enflasyonun zirveye ulaşabileceğini düşünenlere bir miktar rahatlama sağlayarak fiyatları düşüreceğini söylemesinin ardından ABD 10 yıllık tahvil getirileri dört haftanın en yüksek seviyesi olan %3.064’ten gerileyerek %2.992 oldu. İran ile nükleer bir anlaşmanın olmaması ve Çin’in koronavirüs pandemisini kontrol etmek için uygulanan karantinaları gevşetmesinin ardından daha yüksek talep beklentisi de dahil olmak üzere arz endişeleri nedeniyle Brent vadeli işlemleri %0,11 artışla 120,72$’a , ABD West Texas Intermediate CLc1 vadeli işlemleri %0,23 artışla 119,66$’a yükseldi.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Pardus Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (Şirket) halka arz edilecek 55.000.000 TL (ek satış dahil 66.000.000 TL) nominal değerli payları, Borsa Birincil Piyasa’da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi ile beher pay için 2,29 TL fiyatla 09-10/06/2022 tarihlerinde A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla, PRDGS.HE (ikincil piyasada işlem kodu PRDGS.E olacaktır) işlem sırasında satışa sunulacaktır

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Moskova’nın daha az gelir elde etmesi koşuluyla Rus petrolünün dünya pazarında olmaya devam etmesini istediğini söyledi. (Sputniknews)

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu’nun 2021 Türkiye Raporu’na ilişkin, “AP’nin sığ ve vizyonsuz bir yaklaşımla bu ihtiyacı görmezden gelerek, raporda önyargılı ve gerçeklikten kopuk değerlendirmelerde bulunmasını kabul etmiyor ve reddediyoruz” açıklamasında bulundu.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, tarım ürünlerinin deniz yolu ile ihracatına ilişkin, “Türkiye ve Rusya arasında bu konu ile ilgili varılmış herhangi bir anlaşmanın henüz olmadığının altını çizmek isterim” dedi.

Dünya Bankası küresel büyüme tahminini %2,9’a çekti, Türkiye beklentisi %2,3-VoA

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 2023 yılı bütçesinin 185,6 milyar euro olmasını, ilave olarak üye ülkelere kurtarma programı çerçevesinde 113,9 milyar euro hibe dağıtılmasını teklif etti.

ABD Hazine Bakanlığı, ikincil piyasada Rus kuruluşlarına ait tahvil ve hisse senetlerinin alımını yasakladı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun yüksek sürmesini beklediğini belirtti. Senato Finans Komitesi’nden açıklama yapan Yellen Biden yönetiminin bütçe önerisinde bu yıl enflasyon tahminini muhtemelen %4,7’ye yükselteceğini kaydetti.

Çekya Başbakanı Fiala: Rusya’ya bağımlı olmadan enerji güvenliğini sağlamalıyız

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanlardaki Rus ablukasını kaldırmak ve küresel bir gıda krizini önlemek için “maksimum çaba gösterdiği” ifade edildi.

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu’nun ülkedeki kamu harcamalarına destek olmak amacıyla Ukrayna için 1,49 milyar dolarlık ek finansmanı onayladığı kaydedildi.

Hindistan Merkez Bankası gösterge repo faiz oranını 50 baz puan artırdı, %4,90 (Beklenti %4,80, önceki %4,40)

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu